awna

گزارشگر: بهار افشارزاده

شماری از زنان در هرات از عدم رعایت بهداشت درحمام‌های عمومی شکایت داشته می‌گویند، در این حمام‌ها نظافت رعایت نشده و نبود بهداشت درست آن‌ها را اذیت می‌کند.

بیشتر این زنان که از روی مجبوریت به حمام‌های عمومی میروند، به این باوراند که حمام‌ها باید همه روزه نظافت مراعات شود و وسایل آن با مواد پاک کننده تمیز گردد تا بهداشت بصورت درست رعایت گردد.

شیما باشنده‌ی اسپین‌ادی که از روی اجبار به حمام عمومی می‌رود از بوی بد حمام شاکی بوده و گفت سطح حمام بصورت درست تمیز نمی‌شود و آن‌ها خودشان مجبور هستند یک قسمت را موقتی تمیز نمایند.

وی گفت:” چون زمستان است ما به خانه امکانات نداریم که حمام گرم کنیم، دخترانم کوچک هستند برای اینکه سرما نخورند، به حمام عمومی می‌آییم. من و دخترانم مجبوریم به حمام نزدیک خانه‌ی خود برویم چون دیگر حمام‌ها از ما دورند و  پول کرایه وسایل حمل و نقل را نداریم.”

این تنها شیما نیست که از عدم بهداشت حمام‌های عمومی شاکی است

نفس گل نیز بانوی دیگریست که از عدم رعایت نظافت در حمام‌ها شکایت دارد.

نفس‌گل که در خانه اش حمام ندارد،از بهداشت حمام‌ها ناراضی بوده و آمدنش به حمام را یک اجبارخواند.

وی درادامه گفت:” این حمام تمیز نیست و مشتریان زیادی ندارد، ما هم از اجبار می‌آییم چون به خانه‌ی خود حمام نداریم و این حمام نزدیک خانه‌ی ما است.”

نفس‌گل و شمار دیگری از این زنان از مسوولان تقاضا دارند تا به این مشکل رسیدگی کنند.

شکایت از عدم رعایت بهداشت درحمام‌های عمومی درحالی مطرح می‌شود که حمام داران با رد این شکایت‌ها، آن‌ها را بی‌اساس خوانده بر این باورند که حمام‌های‌ شان تمیزاست و نیازی به تمیز کردن همه روزه ندارد.

فریماه (اسم مستعار) که مدت ۱۰ سال است حمام داری می‌کند می‌گوید: حمام ما تمیز است، سطح حمام خود را هر پنج شنبه یکبار تمیز می‌کنیم. وحمام پاک می‌ماند ونیاز نیست که همه روزه سطح حمام پاک‌ کاری شود.”

در همین حال مسولان بخش نظارت وارزیابی شهرداری بر این مشکل مهر تایید گذاشته، دلیل آن را عدم همکاری اداره‌ی صحت محیطی عنوان می‌کنند.

غلام رسول عظیمی سرپرست خدمات اجتماعی وفرهنگی ریاست شهرداری هرات در زمینه گفت: جواز کار و فعالیت حمام‌های عمومی از طرف اداره‌ شهرداری صادر می‌گردد. کم وکاستی‌هایی که حمام‌ها در ظاهر داشته باشند مربوط به اداره‌ی شهرداری است، نظافت داخلی حمام‌ها به اداره‌ی صحت محیطی ارتباط دارد ولی متاسفانه این اداره هیچ‌ گونه هماهنگی و همکاری را در این زمینه با اداره‌ی شهرداری هرات ندارد.

از سویی هم اداره‌ی صحت محیطی با تایید این مشکل دلیل آن را کم بود کارمندان زن عنون می‌کنند.

محمد رفیق رحیمی عضو آمریت صحت محیطی گفت: از حمام‌های عمومی مردانه نظارت صورت می‌گیرد ولی از حمام‌های زنانه بدلیل نبود کارمند زن کنترول و نظارت دقیق صورت نمی‌گیرد.

وی افزود”: ما برای استخدام کارمندان زن در این اداره، مقامام‌های مرکزی را صورت مکتوبی و پیشنهادی به جریان گذاشتیم ولی تا به حال در این رابطه پاسخی دریافت نکردیم.”

عدم رعایت بهداشت در حمام‌‌های عمومی انواع بیماری‌های جلدی و غیر جلدی را سبب می‌شود.

به باور پزشکان رعایت بهداشت در حمام‌های عمومی الزامی است چون بیشتر بیماری‌های جلدی در بین خانم‌ها می‌تواند از عدم رعایت بهداشت در حمام‌ها به وجود آید.

غلام ربانی ادیب یکی از پزشکان درهرات، به این باور است که یکی از راه‌های انتقال بیماری‌های جلدی از عدم رعایت بهداشت در حمام‌ها است.

وی اضافه کرد:” ازجمله بیماری‌هایساری که از این طریق قابل سرایت می‌باشد، قارچ‌های جلدی اند، زیرا قارچ در جای مرطوب و نمناک زندگی می‌کند. از جمله امراض جلدی دیگر اسکابیس(گال) می‌باشد که فوق العاده ساری است و می‌تواند از این طریق به افراد منتقل شود.»

وی در ادامه گفت: برای رعایت و جلوگیری از انواع بیماری‌های جلدی درحمام‌ها باید هر فرد وسایل شخصی خود را داشته، از انواع حوله‌ها عمومی استفاده نگردد. حمام داران باید در قسمت پاک نگهداشتن لوازم حمام، شستشوی دیوارهای حمام و جای لباسی‌ها توجه کنند، حتی کارمندان حمام باید فورمه‌ی صحی داشته باشند تا به بیماری خاصی که قابل سرایت است مبتلا نباشند.

عدم رعایت بهداشت در حمام‌های عمومی زنانه در حالی مطرح می‌شود که اداره‌ی صحت محیطی هرات از تلاش‎‌ها برای نظارت و کنترول بر این مشکل در آینده  نزدیک خبر می‌دهد.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail