زنان خواهان توجه‌ی جهانی به وضعیت حقوق بشری در افغانستان

حدیث حبیب‌یار

اعضای یک جنبش اعتراضی زنان موسوم به “جنبش شنبه‌های ارغوانی”، خواستار تلاش‌های گسترده‌تر نهاد‌های حقوق بشری برای تأمین حقوق زنان و دختران افغانستانی شدند.

اعضای جنبش “شنبه‌های ارغوانی“، امروز (یک‌شنبه، ۲۷ جوزا) با نشر بیانیه‌ای در صفحه‌ی اجتماعی اکس‌‌شان می‌گویند که جامعه‌ی جهانی و نهاد‌های حقوق بشری تنها به بازگشایی دوباره‌ی مکتب‌ها نباید اکتفا کنند؛ بلکه تلاش نمایند که تمام حقوق از دست رفته‌ی زنان افغانستانی برگردد.

در بیانیه‌ی این جنبش آمده است: “ما از تلاش‌های فعالان جامعه‌ی مدنی و حقوق بشر حمایت می‌کنیم؛ اما از آن‌ها می‌خواهیم که خود را به موضوع بازگشایی مکتب‌های دخترانه محدود نکنند”.

در بخشی از این بیانیه نوشته شده‌است که زنان تحت حاکمیت طالبان، با چالش‌های متعددی از جمله محدودیت‌ در آزادی رفت‌و‌آمد، فرصت‌های کاری و دست‌رسی به مراقبت‌های صحی روبرو استند.

آنان گفتند: “از زمان بازگشت طالبان به قدرت، افعانستان با شکست‌های قابل توجهی در زمینه‌ی حقوق بشر به‌ویژه تامین حقوق زنان و دختران مواجه شده‌است”.

اعضای این جنبش تاکید کردند که تمرکز جهان باید روی طیف گسترده‌ای از مسائل حقوق بشر باشد که بر همه‌ی مردم افغانستان به‌ویژه وضعیت زنان و اقلیت‌ها تاثیر بگذارد.

آنان از جامعه‌ی جهانی، نهاد‌های حقوق بشر می‌خواهند که هر چه زودتر به‌خاطر بهتر شدن وضعیت زنان و دختران افغانستانی، اقدام‌های جدی‌تری را روی دست بگیرند و از آنان حمایت کنند.

طالبان با تسلط دوباره‌ی شان در آگست ۲۰۲۱، تاکنون بیش از ۵۰ فرمان محدود کننده بالای زنان و دختران وضع کرده است. همواره این گروه از سوی جامعه‌ی جهانی به نقض کننده‌‌های حقوق بشر در افغانستان متهم شده‌اند.

این در حالی است که چند روز پیش نیز وزارت خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا در گزارش سالانه‌ی حقوق بشر این کشور نیز گفته بود که طالبان در سال گذشته‌ی میلادی، هم‌چنان به جرایم جنایی از جمله نقض حقوق بشر، خشونت‌ علیه زنان و اقلیت‌های جنسی، قومی و مذهبی ادامه داده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا