هزار روز محرومیت از آموزش؛ یادآور نقض حقوق و آزادی دختران

سیما باهوس، رییس بخش زنان سازمان ملل متحد هم‌زمان با گذشت یک هزار روز از محرومیت دختران از آموزش‌های بالاتر از صنف ششم گفته‌ است که نقض حقوق و آزادی زنان در افغانستان هم‌چنان ادامه دارد. 

رییس بخش زنان سازمان ملل متحد با نشر پیامی در برگه‌ی اکس از ممنوعیت آموزش دختران در یک هزار روز گذشته انتقاد کرده و نوشته که دختران متعلق به مکتب استند.

خانم باهوس، هم‌چنان افزوده که گذشت هزار روز به‌دور از آموزش یادآور آشکار نقض حقوق، آزادی و صدای زنان و دختران افغانستانی‌ست.

وی هم‌چنان تاکید کرده که مبارزه برای حقوق و آزادی‌های زنان و دختران در افغانستان مسوولیت جمعی است. خانم باهوس گفته است که نمی‌توان دختران افغانستانی را در این مبارزه تنها رها کرد. 

از سوی دیگر، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونسیف)، بار دیگر از ممنوعیت آموزش دختران ابراز نگرانی کرد.

یونسیف، با نشر پیام و ویدیوی در برگه‌ی اکس نوشته است که این نهاد به‌طور  خستگی ناپذیر از بازگشت دختران به مکتب حمایت می‌کند.

بر اساس آمار صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل، در نزدیک به سه سال گذشته بیش از ۱.۵ میلیون دختر در نتیجه‌ی فرمان طالبان از آموزش محروم شده‌اند. به گفته‌ی این نهاد، دختران سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده است. 

هم‌زمان با یک هزار روز محرومیت دختران از آموزش‌های بالاتر از صنف ششم، واکنش‌ها با دوام این محرومیت نیز افزایش یافته است. 

طالبان تاکنون درمورد واکنش‌های اخیر سازمان‌های حقوق بشری و بین‌المللی چیزی نگفته است. در حالی‌که این گروه در ابتدا گفته بودند که ممنوعیت آموزش دختران دایمی نیست. 

ترتیب: آی‌نور سعیدپور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا