بورسیه‌‌‌های آموزشی تاجیکستان به دختران و پسران افغانستانی

در حالی‌که دروازه‌های مکتب به‌روی دختران در افغانستان نزدیک به سه سال می‌شود که بسته است، تاجیکستان اعلام کرده است که پنجاه سیت بورسیه‌ی تحصیلی به دانش‌جویان و دانش‌آموزان دختر و پسر افغانستانی مقیم این کشور، اهدا می‌کند. 

محمدظاهر اغبر، سفیر و نماینده‌ی سیاسی افغانستان در تاجیکستان روز شنبه، ۲۶ جوزا، با نشر خبرنامه‌ای در برگه‌ی اجتماعی اکس خود این خبر را همه‌گانی کرده است.

آقای اغبر، گفته است که کشور تاجیکستان به هدف شناسایی دانش‌جویان شایسته‌‌ی این بورسیه‌ها، سفارت افغانستان در دوشنبه از متقاضیان آزمون ورودی اخذ می‌کند.

‏او افزوده است که به‌دلیل ممنوعیت‌های آموزشی در افغانستان بالای دختران بالاتر از صنف ششم، کشور تاجیکستان برای دختران افغانستانی امتیاز بیش‌تری در نظر گرفته است. 

‏نماینده‌ی سیاسی افغانستان مقیم این کشور، از دانش‌آموزان و دانش‌جویان علاقه‌مند خواسته است تا مدارک مورد نیاز را الی تاریخ (۲۵ جولای) به شعبه‌ی معارف سفارت افغانستان در تاجیکستان تسلیم دهند. 

‏آقای اغبر، امأ نگفته است که این فرصت‌های تحصیلی در تاجیکستان برای کدام مقطع‌ها و در کدام دانشگاه‌ها استند. 

وی اهدای این فرصت‌های تحصیلی را برای دختران و پسران افغانستانی «امید به آینده» خوانده و گفته است: «در شرایطی که دروازه‌های علم و تعلیم به‌روی دختران ما هنوز بسته است و کیفیت آموزشی در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد، این بورسیه‌ها امیدی است برای تقدیم نسل جدیدی از متخصصین برای خدمت به اجتماع».

در همین حال اغبر، دانش و آموزش را بهترین راه «مبارزه» در مقابل وضعیت کنونی عنوان کرده است. 

این فرصت‌های تحصیلی برای دانش‌جویان دختر و پسر از افغانستان در حالی اعلام می‌شود که در آستانه‌ی یک هزار روزه شدن ممنوعیت‌های آموزشی دختران در افغانستان قرار داریم. 

طالبان سه سال پیش، فرمان بسته شدن مکتب‌های دختران بالاتر از صنف ششم را صادر کردند. این گروه هم‌چنین مانع ورود دختران در دانشگاه‌ها شدند. اقدام‌های طالبان را برخی از کارشناسان، «آپارتاید جنسیتی و دشمنی آشکارا» با زنان افغانستانی می‌دانند. 

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونسیف نیز در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که حدود ۱.۵ میلیون دختر دانش‌آموز از فرصت‌های آموزش محروم شده‌اند.

ترتیب: لیدا بارز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا