افزایش ازدواج‌ زودهنگام در حاکمیت طالبان

شبکه‌ی خبری آسیا، گزارش داده است که ممنوعیت آموزش دختران بالاتر از صنف ششم و ترس از نکاح اجباری آنان با جنگ‌جویان و افراد طالبان؛ باعث شده که خانواده‌ها، به ازدواج زودهنگام دختران شان اقدام کنند.

شبکه‌ی خبری آسیا با نشر گزارشی از زندگی دو دانش‌آموزی که پس از حاکمیت طالبان قربانی ازدواج زودهنگام و اجباری شده‌اند؛ از فزایش ازدواج‌های زودهنگام در افغانستان خبر داده است.

پیش‌تر بخش زنان سازمان ملل متحد نیز گزارش داد که ممنوعیت آموزش دختران در افغانستان باعث افزایش ۲۵ درصدی ازدواج‌های زودهنگام و اجباری در افغانستان شده است. هرچند پیش از حاکمیت طالبان نیز آمار ازدواج‌های اجباری دختران در روستاها و مناطق دور دست بلند بود؛ اما با حاکمیت طالبان و تشدید نقض حقوق زنان این آمار بیش‌تر از پیش افزایش یافته است. 

در گزارش این شبکه‌ی خبری آمده است که پس از سقوط جمهوری و روی‌کار آمدن طالبان در کنار چالش‌های دیگر چون بحران بشری، آموزشی و حرفه‌ایی کودک‌ همسری و ازدواج‌های زودهنگام نیز افزایش یافته است.

شبکه‌ی خبری آسیا نوشته که ازدواج‌های زیر سن و اجباری مستقیما با وضعیت اضطراری مکتب‌ها، فزایش مدرسه‌های دینی و ممنوعیت آموزش دختران بالاتر از صنف ششم مرتبط است.

نگرانی‌ها از افزایش ازدواج‌های اجباری و زودهنگام در حاکمیت طالبان در حالی‌ صورت می‌گیرد که یک هزار روز از ممنوعیت آموزش دختران بالاتر از صنف ششم می‌گذرد. بر اساس گزارش صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونسیف)، به‌دلیل فرمان ممنوعیت آموزش طالبان، ۱.۵ میلیون دختر سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده است.

پیش از این اداره‌ی بازرسی عمومی ایالات متحده‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار نیز از افزایش ازدواج‌های زودهنگام دختران در حاکمیت طالبان خبر داده است.

ترتیب: آی‌نور سعیدپور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا