شنبه‌های ارغوانی، خواستار کمک به سیلا‌ب‌زدگان شد

جنبش شنبه‌های ارغوانی، در آستانه‌ی عید قربان، فراخوانی را تحت عنوان «عید را با سیلاب‌زدگان تجلیل کنیم» برای کمک به سیلاب‌زدگان به‌ویژه زنان و کودکان منتشر کرد. این گروه اعتراضی با اشاره به وضعیت بد سیلاب‌زدگان و کوتاهی طالبان در کمک‌سانی به آنان افزوده «به اندازه‌ی که این گروه در سرکوب مردم افغانستان شتاب و تعهد دارند، در ارایه‌ی خدمات کمک به آنان ندارند».

جنبش شنبه‌های ارغوانی، در مکان‌های سربسته تجمع‌های اعتراضی برگزار و گفته‌اند که در سیلاب‌ ویران‌گر اخیر صدها نفر به‌ویژه زنان و کودکان در ولایت‌های در بدخشان، غور، سرپل، تخار، بغلان، فاریاب، قندوز، جوزجان و برخی منطقه‌های دیگر شدیدا متأثر گردیده و در وضعیت “بسیار اسف‌ناک و بد” قرار دارند. 

در اعلامیه‌ای منتشر شده از سوی این زنان معترض که نسخه‌ی از آن به خبرگزاری بانوان افغانستان ارسال شده آمده: «طالبان بارها ادعا نمودند که عواید حکومت خودخوانده‌ی‌شان در سه سال گذشته افزایش چشم‌گیر داشته است؛ اما تا اکنون در ارایه‌ی خدمات و حتا کمک‌های اولیه‌ی مثمر برای سیلاب‌دیدگان ناکام بوده اند».

این زنان معترض گفته‌اند که بخش بزرگ قربانیان سیلاب‌های اخیر زنان و کودکان اند؛ اما روند کُند امدادرسانی از سوی نهادهای کمک‌رسان داخلی و خارجی، کم‌رنگ بودن کمک‌های مردمی باعث شده که افراد آسیب‌پذیر از این آفت طبیعی؛ رنج بیش‌تر را متحمل شوند.

گروه اعتراضی زنان از شهروندان در داخل و خارج، تاجران، حاجیان و ثروت‌مندان خواسته‌اند که در عید به سیلاب‌زدگان کمک‌ کند.

در ماه‌های اخیر، ولایت‌های مختلف افغانستان گواه بارندگی و سیل‌های شدید بود. 

پیش از این کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان از وضعیت سیلاب زدگان ابراز نگرانی کرده و خواستار کمک‌های جدی برای آنان شد. 

از سوی دیگر نهادهای مختلف سازمان ملل متحد گفته‌اند که زنان و کودکان بیش‌ترین آمار قربانیان این رویدادها بوده‌اند.

ترتیب: آی‌نور سعیدپور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا