زنان آسیب‌پذیر از سیلاب و نیازمند کمک‌ها

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفته است که زنان و کودکان در نتیجه‌ی سیل‌های اخیر در افغانستان بیش‌تر متاثر شده‌اند. این نهاد سازمان ملل متحد خواستار حمایت بیش‌تر و جدی از سیلاب‌زدگان شده است.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد با نشر گزارشی از وضعیت افراد آسیب‌دیده‌‌ی سیلاب‌های اخیر ابرازنگرانی کرده است.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد در پی بارندگی‌ها و سیل‌های شدید ناشی از آن دست‌کم ۳۴۷ نفر جان‌باخته اند. بخش زنان سازمان ملل متحد گفته به دلیل محدودیت‌های حرکتی که زنان و دختران را در خانه نگه می‌دارد؛ بیش‌ترین آمار قربانیان این رویداد را زنان و دختران تشکیل می‌دهد.

پری‌گل‌ حبیبی، کارمند حمایت روانی و اجتماعی در کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفته است که زنان در این رویداد بیش‌تر متاثر شده و برخی از آنان به دلیل ترس و استرس ناشی از سیلاب، سقط جنین کرده‌اند. «سیلاب مردم را هم از نظر روحی و هم جسمی تحت تاثیر قرار داده است. من با چند زن آشنا شدم که به دلیل ترس و اضطراب پس از سیل دچار سقط جنین شده‌اند.»

در این گزارش آمده است که بیش از 10 هزار خانه ویران یا آسیب دیدند، هزاران خانواده آواره شدند. هم‌چنان زمین‌های کشاورزی و زیرساخت‌های عمومی از جمله جاده‌ها و پل‌ها، تأسیسات بهداشتی، زیرساخت‌های آب و فاضلاب و مکتب‌ها نیز آسیب دیده است.

در ماه‌های اخیر، ولایت‌های مختلف افغانستان گواه بارندگی و سیل‌های شدید ناشی از آن بود. سازمان‌های بین‌المللی و طالبان از تلفات این رویداد آمارهای مختلفی منتشر کرده‌اند. 

ترتیب: آی‌نور سعیدپور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا