ریچارد بنت خواستار دفاع از حق آموزش دختران افغانستانی شد

ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان می‌گوید که میلیون‌ها دختر در افغانستان، حاضر نیستند رویاهای خود را ترک کنند.

هم‌زمان با گذشت یک‌هزار روز از محرومیت‌های آموزشی دختران بالاتر از صنف ششم، ریچارد بنت عصر روز جمعه، ۲۵ جوزا، با نشر پیامی در برگه‌ی اکس خود از جامعه‌ی جهانی خواسته تا عزم خود را برای ایستادن در کنار زنان و دختران در افغانستان، به میزان عزم خود این زنان و دختران قوی سازد.

آقای بنت، تاکید کرده است که از حق آموزش دختران در افغانستان باید دفاع شود. او هم‌چنین گفته است که آموزش یک حق بشری است و نمی‌توان برای تحقق آن منتظر آن‌ها (طالبان) ماند.

یک‌هزار روز از محرومیت‌های آموزشی دختران بالاتر از صنف ششم در افغانستان می‌گذرد. هم‌زمان با این شماری زیادی از مقام‌ها و سازمان‌های حقوق بشری نیز واکنش‌های را داشته‌اند. 

رینا امیری، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا در امور زنان افغانستان گفت کت طالبان با محروم کردن دختران از آموزش، «آینده افغانستان را نابود کرده‌اند».

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل نیز اعلام کرد که با هزار روز محرومیت دختران بالاتر از صنف ششم از آموزش در افغانستان، سه میلیارد ساعت درسی هدر رفته است. 

این سازمان هم‌چنین گفته است که ممنوعیت آموزش دختران از سوی طالبان، نقض آشکار حق آموزش زنان است.

از سوی هم کمیته‌ی سویدن برای افغانستان گفته است که هر روز که به این رقم (محرومیت‌های آموزشی دختران) اضافه می‌شود، از نیرو و استعداد نیمی از جمعیت این کشور کاسته می‌شود.

آموزش از جمله حقوق اساسی و بنیادی بشر است که طالبان پس از روی کار آمدن، زنان و دختران افغانستانی را از این حق محروم کردند.

ترتیب: لیدا بارز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا