یونیسف، در تلاش حمایت از آموزش دختران افغانستانی 

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل یا یونیسف، اعلام کرده است که فرمان‌های طالبان، بیش از یک میلیون دختر را در افغانستان از آموزش محروم کرده است. 

این نهاد مدافع حقوق کودکان روز سه‌شنبه، ۲۲ جوزا، گفته است که اگر محرومیت‌های آموزش دختران در افغانستان ادامه یابد، نسل آینده‌ی این کشور تحت تاثیر قرار می‌گیرد. 

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد، تاکید کرده است که آموزش راه نجات برای کودکان در افغانستان است. 

براساس آمار منتشر شده از سوی سازمان ملل ۱.۴ میلیون دختر بالاتر از صنف ششم در افغانستان از آموزش محروم‌اند.

یونسیف، خواستار سرمایه‌گذاری در بخش آموزش شده و گفته است: «با سرمایه‌گذاری در بخش آموزش به آینده کشور سرمایه‌گذاری می‌کنیم».

در همین حال این سازمان می‌گوید که در سال ۲۰۲۳، به خانواده‌ها کمک نقدی کرده تا نیازهای اولیه مانند غذا، پوشاک یا هزینه‌های حمل و نقل برای حضور دختران شان در مکتب را پوشش دهند. 

یونسیف تاکید می‌کند که حمایت مالی از خانواده‌ها و آموزش دختران، به طور کلی می‌تواند از مکانیسم‌های مقابله‌ای خطرناک مانند کار کودکان، یا کودک‌همسری جلوگیری کند.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد، تاکید می‌کند که آگاهی‌دهی و بسیج رهبران در جامعه می‌تواند خانواده‌ها و جوانان را در مورد اهمیت آموزش و تأثیر آن بر آینده‌ی کودکان، به‌ویژه برای دختران از طریق آگاه سازند. 

پس از تسلط دوباره‌ی طالبان در افغانستان، این گروه دروازه‌های مکتب را بروی دختران بالاتر از صنف ششم بستند. اکنون نزدیک به سال می‌گذرد که هزاران دختر از آموزش رسمی دور مانده‌اند.

ترتیب: لیدا بارز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا