کمک ۱۵۰ میلیون یورویی اتحادیه‌ی اروپا به مردم افغانستان به‌ویژه زنان

هم‌زمان با تاکید بخش زنان سازمان ملل متحد بر اختصاص دادن ۳۰ درصد از کمک‌های بشردوستانه به زنان و دختران در افغانستان، اتحادیه‌ی اروپا از ۱۵۰ میلیون یورو کمک بشردوستانه‌ی خود برای مردم افغانستان به‌ویژه زنان خبر داد.

اتحادیه‌ی اروپا روز (دوشنبه، ۲۱ جوزا)، با نشر گزارشی در حساب کاربری اکس‌اش، یک‌بار دیگر بر توزیع عادلانه‌ی کمک‌های بشردوستانه برای زنان و کودکان تاکید کرد.

در گزارش این اتحادیه آمده‌است که این کمک در بخش‌های آموزش دختران، توان‌مند‌سازی اقتصادی زنان، کشاورزی، سرپناه و دست‌رسی به آب و بهداشت متمرکز خواهد شد.

اتحادیه‌ی اروپا نوشته است: “هدف پاسخ‌گویی به نیازهای آسیب‌پذیرترین جمعیت افغانستان به‌ویژه  زنان و کودکان، متاثر از بلایای طبیعی است.”.

در گزارش بیان شده که منابع مالی اتحادیه‌ی اروپا از طریق آژانس‌های ملل متحد، بانک جهانی و سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی که فعالانه در صحنه حضور دارند، ادامه خواهد یافت و بر اصل مشارکت زنان و دختران در تمام بخش‌ها تاکید کرده است.

هم‌چنان اتحادیه‌ی اروپا در گزارش خود از ناامنی‌ غذایی در این کشور ابراز نگرانی کرده‌است. این نهاد نگاشته که اگر به این وضعیت از سوی کشور‌های جهان توجه صورت نگیرد، افغانستان با بیش‌از ۲۳.۷ میلیون نفر نیازمند به کمک‌های بشردوستانه، خطر واقعی قحطی را تجربه خواهد کرد.

در بخش دیگری از این گزارش گفته شده‌است که در این کشور بیش‌از ۱۵ میلیون نفر در ناامنی غذایی حاد هستند. هم‌چنان افزوده که آمار کودکان افغانستانی زیر ۵ سال که از ضایعات و کوتاهی قد رنج می‌برند، یکی از بالاترین آمارها در سطح جهان است.
هم‌زمان با این بخش زنان سازمان ملل متحد نیز با نشر گزارش تحلیلی که به همکاری اتحادیه‌ی اروپا تهیه و ترتیب شده است، به‌بررسی وضعیت زنان افغانستانی پس از روی کار آمدن طالبان، پرداخته‌ و بر دست‌رسی زنان به کمک‌های بشردوستانه نیز تاکید کرده‌است.

گفتنی‌ست که با تسلط دوباره‌ی طالبان در افغانستان و وضع محدودیت‌ها بالای زنان و دختران، اکنون زنان در این کشور با وضعیت دشوار اقتصادی مواجه‌‌اند.

این در حالی‌ست که چندی پیش نیز اتحادیه‌ی اروپا ۱۴۰ میلیون یورو به‌عنوان حمایت حیاتی برای مردم افغانستان خبر داده بود.

ترتیب: حدیث حبیب‌یار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا