وزیران خارجه «بریکس» بر حفظ حقوق زنان در افغانستان تاکید کرد

وزیران خارجه‌ی کشورهای عضو سازمان بریکس، در پایان نشست دو روزه‌ی شان بر حفظ حقوق اساسی زنان و دختران در افغانستان تاکید کردند.

بر اساس گزارش خبرگزاری تاس روسیه، این نشست در شهر «نیژنی نوو گورود» این کشور برگزار شد.

در این قطع‌نامه آمده است: «آنان بر ضرورت ارایه‌ی کمک‌های بشردوستانه فوری و بدون وقفه به مردم افغانستان و حفظ حقوق اساسی همه افغانستانی‌ها از جمله زنان، دختران و اقوام مختلف تأکید کردند.»

وزیران خارجه‌ی کشورهای عضو این سازمان هم‌چنان بر حل‌وفصل مسایل افغانستان از راه «مسالمت‌آمیز» به هدف امنیت و ثبات منطقه‌ای تاکید کردند. در قطع‌نامه‌ای پایانی این نشست آمده است که کشورهای عضو این سازمان از افغانستان به عنوان کشوری مستقل، متحد و صلح‌آمیز، عاری از هراس‌افگنی، جنگ و مواد مخدر حمایت می‌کنند. 

این خواست در حالی از طالبان صورت می‌گیرد که روسیه در سال‌های اخیر روابط نیز با طالبان داشته و در هفته‌ی اخیر سه وزیر طالبان به این کشور سفر کرده است. موردی که واکنش فعالان حقوق زن را نیز به همراه داشت. 

از سوی دیگر، طالبان پس از برگشت به قدرت بیش از ۵۰ فرمان به هدف محدود کردن زنان و دختران صادر کرده است. پیش از این نیز سازمان‌های مختلف از طالبان خواسته اند که به حقوق زنان و دختران احترام گذاشته و محدودیت‌های موجود را لغو کند. 

این گروه اما تاکنون هیچ یک از خواست‌ها مردم افغانستان و جامعه‌ی جهانی را در این زمینه نپذیرفته و هم‌چنان مدعی اند که حقوق زنان و دختران را مطابق به شریعت اسلامی تامین کرده است.

ترتیب: آی‌نور سعیدپور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا