راه‌اندازی کارزاری برای لغو ممنوعیت آموزش دختران

در آستانه‌ی یک هزار روز محرومیت دختران از آموزش‌های بالاتر از صنف ششم، یک نهاد حقوق بشری موسوم به «رواداری» کارزاری را تحت عنوان “اقراء” به‌منظور بازگشایی دوباره‌ی مکتب‌ها راه‌اندازی کرده‌است.

نهاد رواداری، امروز (سه‌شنبه، ۲۲ جوزا)، با نشر یک نوار تصویری در برگه‌ی اجتماعی اکس‌اش از راه‌اندازی این کارزار خبر داد.

این نهاد، هدف از راه‌اندازی این کارزار را فرصتی برای بلند‌کردن صدای دختران بازمانده از آموزش عنوان کرده و می‌افزاید: “باید بدانیم که هزار روز درگیری با ممنوعیت آموزشی و نگران بودن از آینده؛ چه تاثیری بالای دختران افغانستانی گذاشته است”.

رواداری در بخشی از این ویدئو از نهاد‌های حقوق بشری و سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهد که به کارزار “اقراء” که قرار است، در ۱۳ جون برگزار شود، بپیوندند.

این نهاد؛ اما درباره‌ی محل و چگونگی برگزاری این کارزار حمایت از آموزش دختران تا کنون جزئیات نداده‌است.

گفتنی‌ست که طالبان، با روی کار آمدن دوباره‌ی شان در افغانستان، بیش از ۵۰ فرمان محدود‌کننده بالای زنان و دختران از جمله ممنوعیت‌های آموزش، کار و سفر و تفریح صادر کرده‌اند.

مردم افغانستان، سازمان‌های حقوق بشری و جامعه‌ی جهانی بارها از طالبان خواسته‌اند که با لغو فرمان‌های موجود، زمینه‌ی آموزش و کار زنان و دختران را فراهم کند.

نزدیک به سه سال می‌شود که افغانستان تنها کشوری‌ست که زنان و دختران از حق کار و آموزش محروم هستند.

ترتیب: حدیث حبیب‌یار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا