سازمان ملل وضعیت زنان افغانستانی را بررسی می‌کند 

بخش زنان سازمان ملل متحد، اعلام کرده است که کنفرانسی را برای بررسی احکام، سیاست‌ها و عمل‌کردهای طالبان در برابر زنان و دختران در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار می‌کند. این نهاد سازمان ملل افزوده که هدف این کنفرانس حفظ حقوق زنان و دختران افغانستانی در اجندای نشست‌های بین‌المللی و ادغام آن در تمام کمک‌های جهانی به افغانستان است. 

شعبه‌ی بروکسل زنان سازمان ملل متحد، با نشر خبرنامه‌ای نوشته که قرار است نشستی را در مورد وضعیت زنان و دختران در تاریخ ۱۲ جون در بروکسل برگزار کند. 

در این خبرنامه به وضعیت زنان و دختران و حذف آنان از زندگی عمومی نیز اشاره شده است. بر اساس آمار بخش زنان سازمان ملل، نقش زنان در عرصه عمومی در افغانستان به شمول خانواده‌ها به شدت کاهش یافته است. سهم زنانی که تأثیر «خوب» یا «کامل» در خانواده را گزارش کرده‌اند، اکنون از ۹۰ درصد در به ۳۹ درصد در نوامبر ۲۰۲۳ کاهش یافته است. 

از زمان تسلط طالبان در سال ۲۰۲۱، این گروه بیش از ۵۰ فرمان را صادر کرده که مستقیماً آزادی زنان را محدود می‌کند. بخش زنان سازمان ملل افزوده که احکام صادر شده‌ی طالبان، محیطی مساعد و مجاز برای تبعیض علیه زنان و دختران ایجاد می‌کند. با افزایش خشونت در برابر زنان و دختران نگرش اجتماعی نیز نسبت به آنان از سال ۲۰۲۱ تغییر کرده است. 

زنان سازمان ملل هم‌چنین دریافته که دست‌رسی زنان به کار و آموزش برای رسیدگی به مسائل گسترده از جمله بحران سلامت روان کلیدی است. بر اساس یافته‌های این نهاد، ۷۶ درصد از زنان سلامت روان خود را «بسیار بد یا بد» ارزیابی کرده‌اند. زنان در گفت‌وگو با سازمان ملل تأکید کرده که سطح تحصیلات و توان‌مندسازی اقتصادی آنان بر تصمیم‌گیری خانواده و جامعه تأثیر می‌گذارد. 

این نهاد افزوده که اشتراک کنندگان این کنفرانس نه تنها احکام، سیاست‌ها و عمل‌کردهای کنونی را در مورد جنسیت تحت حاکمیت طالبان بررسی می‌کند؛ بلکه توصیه‌هایی را برای جامعه‌ی جهانی در مورد چگونگی حمایت از زنان و دختران در افغانستان ارایه می‌کند. 

در این خبرنامه آمده است که این کنفرانس در حاشیه‌ی نشست مقام‌های ارشد سرویس اقدام خارجی اروپا، اداره‌‌ی کل حفاظت مدنی و عملیات کمک‌های بشردوستانه کمیسیون اروپا، ریاست عمومی کمیسیون برای مشارکت‌های بین‌المللی، اتحادیه اروپا و زنان سازمان ملل متحد برگزار خواهد شد.  

این کنفرانس درحالی از سوی سازمان ملل متحد برگزار می‌شود که قرار است در کم‌تر از یک ماه دیگر، این سازمان میزبان نشست سوم دوحه در قطر باشد. نگرانی‌ها از نادیده گرفتن وضعیت زنان و دختران و دعوت نشدن نمایندگان زنان در این نشست وجود دارد.

ترتیب: آی‌نور سعید‌پور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا