زنان: تعامل و تفاهم با طالبان «تحریم و مردود» است

«ایتلاف مستقل جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان»، در واکنش به برگزاری سومین نشست دوحه با حضور نمایندگان طالبان می‌گویند، از تصمیم‌های که در نشست آینده‌ی دوحه گرفته می‌شود، به شدت نگران هستند. 

ائتلاف مستقل جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان، در مقابل “خانه‌ی رسانه‌های پاکستان” تجمع اعتراضی برگزار کرده و قطع‌نامه‌ای را صادر کردند.

آنان در قطع‌نامه‌ای شان تاکید کردند که هر نوع نشست، تفاهم و تعامل با طالبان “تحریم” و هم‌چنان “مردود” است.

این زنان معترض با اشاره به توافق‌نامه‌ی دوحه که میان طالبان و ایالات متحده‌ی امریکا، در قطر امضا شد و در نتیجه‌ی آن طالبان به قدرت برگشت؛ گفته اند: “دوحه یک مکان نامیمون، نامقدس و بستر تلخ‌کامی‌های مردم افغانستان بوده است. ما از برگزاری هر نشستی در این مارکیت سیاه خرید‌وفروش منافع دستگاه‌های استخباراتی کشورهای جهان آسیب‌های تاریخی خوردیم و نفرت داریم.”.

ایتلاف مستقل جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان، در قطع‌نامه‌ی شان از جامعه‌ی جهانی خواسته‌اند که به‌جای حمایت از طالبان از مردم افغانستان حمایت کند.

این زنان معترض افزوده که طالبان همه‌ی قانون‌ها، میثاق‌های بین‌المللی و اعلامیه‌ی حقوق بشر را “پایمال” کرده است. آنان خطاب به جامعه‌ی جهانی پرسیده‌اند: “جهانی که داعیه‌دار همه‌ی این ارزش‌هاست، چگونه می‌تواند میزبان یک گروه جنایت‌کار باشد؟”.

ایتلاف مستقل جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان، تاکید کرده، از هر نشستی که منجر به سفیدنمایی گروه طالبان شود، متنفر اند. زنان معترض افزوده که برگزار کنندگان این نوع نشست‌ها را نیز همسو با طالبان می‌دانند.

سومین نشست دوحه قرار است در آخر ماه جون و اول جولای در قطر برگزار شود. سازمان ملل متحد، نماینده‌ی طالبان را نیز در این نشست دعوت کرده؛ اما طالبان برای شرکت در این نشست پذیرفته‌شدن “موقف و حضور معنادار” را پیش‌شرط گذاشته است.

گروه‌های اعتراضی مختلف زنان تاکنون این نشست را تحریم و محکوم کرده‌اند.

ترتیب: آی‌نور سعیدپور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا