روز صنایع‌دستی؛ زنان خواستار حمایت‌های جهانی

امروز ۱۰ جون، برابر با روز جهانی صنایع‌دستی است. این روز برای گرامی‌داشت هنر و آثاری که زنان و مرد‌ان کارآفرین در سراسر جهان آن‌ها را تولید می‌کنند، اختصاص داده شده است. در سال‌های اخیر زنان و دختران زیادی در افغانستان به صنایع‌دستی رو آورده و از این طریق امرار معاش می‌کنند.

شماری از زنان کارآفرین در شهر هرات از این روز استقبال کرده و می‌گویند که این روز برای ایجاد انگیزه و امید در زمینه‌های کاری شان از اهمیت زیادی برخوردار است.

نرگس احمدی، یکی از خیاط‌های شهر هرات، به خبرگزاری بانوان افغانستان می‌گوید که صنایع‌دستی جز فرهنگ افغانستان است و هرگز نباید نادیده گرفته شود.

او گفت: “من لباس‌های سنتی را خامک‌دوزی می‌کنم. خامک‌دوزی از مادر کلان‌ها برای ما به ارث رسیده‌است. خوش‌حال هستم که روی میراث فرهنگی کشور خود کار می‌کنم”.

نرگس از مسوولان می‌خواهد که به صنایع‌دستی نیز مانند سایر هنرها اهمیت داده و در این روز از زنان و دختران کارآفرین حمایت کنند. “صنایع‌دستی هم یک هنر است. قسمی که به دیگر روز‌ها اهمیت داده‌می‌شود، از مسؤلین می‌خواهم که به صنایع‌دستی نیز دقت بیش‌تری داشته باشند.

برخی دیگر از کارآفرینان زن نیز این روز را “با ارزش” عنوان کرده و می‌افزایند که برای جهانی ساختن صنایع‌دستی خود، نیاز به حمایت مالی و دست‌رسی به بازار‌های جهانی دارند.

مرضیه کریمی، یکی از دختران قالین‌باف‌ به مناسبت این روز می‌گوید که زنان و دختران افغانستانی، تحت حاکمیت طالبان نسبت به هر زمان دیگری به حمایت‌های جهانی نیازمند هستند.

او که مدت چهار سال می‌شود که مصروف این هنر است، گفت: “برای این‌که بتوانیم محصولات بهتری تولید و به کشورهای جهانی صادر کنیم، نیاز به حمایت‌های مالی نهاد‌های کمک‌‌کننده داریم. اکنون بیش‌تر از هر زمانی باید حمایت شویم”.

روز جهانی صنایع‌دستی، همه ساله در دهم جون در سراسر جهان تجلیل می‌شود.

زنان کارآفرین افغانستانی به مناسبت این روز از نهاد‌های بین‌المللی حامی زنان می‌خواهند که از آنان حمایت کرده، تا به بازار‌های جهانی راه پیدا کنند.

گزارش‌گر: حدیث حبیب‌یار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا