عفو بین‌الملل، محکمه‌ی صحرایی طالبان را ‘غیر انسانی’ خواند

در ادامه‌ی محکومیت‌های محکمه‌ی صحرایی طالبان، سازمان عفو‌ بین‌الملل نیز در واکنش به شلاق‌زدن ۶۳ نفر به‌شمول ۱۴ زن در ولایت سرپل، این اقدام طالبان را “غیر انسانی” خوانده و خواستار توقف “فوری” آن شده است.

بخش آسیایی سازمان عفو بین‌الملل، با نشر پیامی در حساب کاربری اکس‌اش، این عمل‌کرد‌ گروه طالبان را “تکان‌دهنده، غیرانسانی و نقض قوانین بین‌المللی” عنوان کرد.

این سازمان مدافع حقوق بشر، نگاشته است: “مقام‌های عملی طالبان قوانین بین‌المللی حقوق بشر را نادیده گرفته و یک سیستم قضایی ظالمانه را احیا کرده‌اند”.

عفو بین‌الملل تاکید کرده‌است که طالبان هرچه زودتر باید عمل شلاق‌زدن در ملاءعام و سایر شکل‌های تنبیه‌بدنی را بدون‌ قید‌و‌شرط متوقف کند: “طالبان ممنوعیت مطلق شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها که در قوانین بین‌المللی ذکر است را نقض می‌کنند. این خشونت‌ها تحت هیچ شرایطی نباید انجام شوند”.

این سازمان از طالبان می‌خواهد که یک مکانیسم عدالت رسمی با محاکمه‌ی عادلانه و دست‌رسی به راه حل‌های قانونی ایجاد کند.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما نیز روز (چهارشنبه، ۱۶ جوزا) در واکنش به شلاق‌زدن شهروندان به‌ویژه زنان در ملاءعام، از طالبان خواست که به تعهدات بین‌المللی حقوق بشر احترام بگذارد.

طالبان روز سه‌شنبه اعلام کردند که در ورزش‌گاه مرکزی ولایت سرپل، ۶۳ نفر به‌شمول ۱۴ زن و ۴۹ مرد را در ملاءعام شلاق زده‌اند. دادگاه عالی طالبان اتهامات این افراد را “سرقت، لواط و روابط غیراخلاقی” گفته است.

این در حالی‌ست که چندی پیش هبت‌الله آخوند‌زاده، رهبر طالبان، در یک نوار صوتی از اجرای حد “سنگ‌سار کردن زنان” و “شلاق زدن” دفاع کرده و گفته بود که اگرچه این موضوع برخلاف دموکراسی است؛ اما آنان به این احکام عمل ‌می‌کنند.

ترتیب: حدیث حبیب‌یار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا