آلبانیا نگران “تبعیض” سیستماتیک طالبان در برابر زنان

ایگلی حسنی، وزیر امور خارجه‌ی آلبانیا، با فوزیه کوفی، نماینده‌ی پیشین پارلمان افغانستان و شماری از فعالان حقوق زن، درباره‌ی وضعیت زنان و دختران تحت حاکمیت طالبان گفت‌و‌گو کرد.

ایگلی حسنی، روز (پنج‌شنبه، ۱۷ جوزا)، با نشر پیامی در برگه‌ی اجتماعی اکس‌اش نگاشته که کشوراش در مورد “تبعیض” سیستماتیک گروه طالبان در برابر زنان و دختران به‌شدت نگران است.

او می‌افزاید که محور اصلی این گفت‌وگو، توافق و هم‌کاری روی تقویت صدای زنان افغانستانی، بوده‌است.

آقای حسنی هم‌چنان افزوده که کشور آلبانیا، برای تقویت صدای زنان از پلتفرم‌هایی مانند شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و شبکه‌ی سیاست خارجی فمینیستی که عضویت آن را دارد، استفاده می‌کند.

وزیر خارجه‌ی آلبانیا، این گفت‌وگو را “الهام‌بخش” عنوان کرده و نوشته است: “ما توافق کردیم که با هم‌دیگر کار کرده و صدای زنان را تقویت کنیم”.

از سوی هم فوزیه کوفی، نماینده‌ی پیشین پارلمان افغانستان، با نشر خبرنامه‌ای در صفحه‌ی اجتماعی اکس‌اش، این گفت‌وگو را “سازنده” عنوان کرده‌است.

وی نگاشته که در این نشست از وزیر خارجه‌ و مقام‌های دولت آلبانیا خواسته‌ است که با حمایت از زنان در افغانستان به آنان قدرت دهند، تا روایت‌های خود را خلق کنند و صاحب روایت‌های خود باشند.

در بخشی از این خبرنامه آمده است که در این گفت‌وگو، روی به‌رسمیت‌ شناختن “آپارتاید جنسیتی” در افغانستان نیز بحث شده است.

هم‌چنان بانو کوفی در این گفت‌وگو از ارائه‌ی اقامت‌های امن آلبانیا، برای هزاران نفر از شهروندان نیازمند افغانستان، قدردانی کرده‌است.

نام برده بیان کرد: “حمایت دولت آلبانیا، برای اقامت امن شهروندان افغانستان و تقویت صدای زنان در سازمان ملل متحد و کمیسیاری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، بسیار ارزش‌مند است”.

این‌ گفت‌و‌گوها و نارضایتی‌ها از عمل‌کرد طالبان در حالی بیان می‌شود که این گروه با صدور بیش از ۸۰ فرمان، زنان را از تمامی حقوق‌ ابتدایی شان محروم کردند. زنان در افغانستان، حق آموزش، اشتغال و گشت‌و‌گذار آزادانه را از دست دادند.
کارشناسان سازمان ملل متحد و مدافعان حقوق بشر این رفتار طالبان در برابر زنان را «آپارتاید جنسیتی» خوانده‌اند.

این در حالی‌ست که زنان معترض و مدافعان حقوق زن نیز بارها از جامعه‌ی جهانی خواسته‌اند که در برابر صدای زنان افغانستانی، سکوت نکند و گروه طالبان را در مقابل عمل‌کردهای شان علیه زنان و دختران پاسخ‌گو بسازند.

ترتیب:‌ حدیث حبیب‌یار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا