آموزش و کار زنان؛ موضوع نشست نمایندگی‌های دیپلماتیک افغانستان

نمایندگی دائمی افغانستان در جنیوا، از برگزاری نشستی درباره‌ی وضعیت زنان و دختران افغانستانی خبر داده و می‌گوید که طالبان زنان و دختران را به‌طور سيستماتيک از حق کار و آموزش محروم کرده‌اند.

این سازمان، با نشر خبرنامه‌ای در صفحه‌ی اجتماعی اکس‌اش نگاشته که محور اصلی بحث در این نشست، وضعیت زنان تحت حاکمیت طالبان بوده و همه‌ی اشتراک‌ کنندگان از محدودیت‌های روزافزون این گروه بالای زنان و دختران انتقاد کرده‌اند.

بر اساس این خبرنامه، نمایندگی‌ افغانستان در این نشست گزارشی در مورد وضعیت زنان و دختران نیز ارایه کرده‌است. شرکت‌کنندگان این نشست بر تقویت صدای مردم افغانستان، به‌ویژه زنان تاکید کرده و افزوده‌اند که آنان نیز در این زمینه تلاش می‌کنند.

نمایندگی دائمی افغانستان در جنیوا نوشت: “در حالی‌که شکاف جنسیتی در درآمد نیروی کار یک چالش مهم باقی‌مانده است، در افغانستان زنان و دختران از حق کار و تحصیل محروم هستند. ما با چند طرح برای تقویت صدای آنان این نشست را برگزار کردیم”.

گفتنی‌ست که طالبان پس از برگشت به قدرت، زنان و دختران را از ادامه‌ی آموزش بالاتر از صنف ششم و کار منع و محدودیت‌های شدیدی را بر حضور آنان در اماکن عمومی از جمله رفتن به پارک‌ها و آرایشگاه‌ها وضع کرده‌اند.

این در حالی‌ست که چندی پیش نیز ‏نصیراحمد اندیشه، نماینده‌ی دایمی افغانستان در جینوا، گفته بود که با گذشت نزدیک به سه سال از به‌قدرت رسیدن طالبان، این گروه بیش از ۲۰۰ فرمان صادر کرده‌اند که به‌طور سیستماتیک آزادی‌های اساسی مردم، به‌ویژه زنان را محدود ساخته‌است.

ترتیب: حدیث حبیب‌یار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا