سنگ رد بر سینه‌ی طالبان؛ دیدگاه مشترک جریان‌های مخالف طالب و زنان معترض

شماری از احزاب، جریان‌های سیاسی ضد طالبان، فعالان و مدافعان حقوق زنان در اعلامیه‌ی مشترکی در پیوند به نشست پیش‌رو در دوحه، گفته‌اند که حضور طالبان در این نشست و گفت‌و‌گو با این گروه، مشکل‌های افغانستان را حل نخواهد کرد. 

بیش از هشت حزب سیاسی، ۱۳ جریان نظامی-سیاسی و جنبش‌های اعتراضی زنان به‌شمول مدافعان حقوق زن، روز چهارشنبه، ۱۶ جوزا، برای نخستین بار در برابر طالبان هم‌فکر شده و با نشر بیانیه‌ای گفته‌اند که دعوت از طالبان در سومین نشست دوحه، «افزایش تعامل به این گروه است». 

در اعلامیه‌ی منتشر شده آمده است: «هرنوع گفت‌وگو در غیاب نماینده‌گان اصلی مردم افغانستان زیر هر عنوان در حقیقت امتیاز دادن به گروه تروریستی طالبان است».

اعضای این حرکت هم‌چنین با ارایه‌ی چند خواست در مورد نشست دوحه، هشدار داده‌اند که در صورت ناامیدی از امکان جریان یافتن پروسه صلح، به هرنوع اقدام از جمله مبارزه‌ی مسلحانه دست خواهند زد.

آنان نیز گفته‌اند که «افزایش تعامل بین‌المللی با افغانستان» آن هم به‌صورت ساختارمند و منسجم، در صورتی معنا دارد که اراده و منافع تمام مردم و اقوام در نظر گرفته شود و احزاب، جریان‌های سیاسی دخیل در قضایا و جنبش‌های اعتراضی زنان در نشست‌های بین‌المللی حضور داشته باشند. 

این جریان‌های سیاسی ضد طالبان، در اعلامیه‌ی مشترک شان تاکید کرده‌اند که تجربه‌های گفت‌وگوهای مشابه طی چهار دهه‌ی گذشته نشان داده که هرگاه اراده و خواست مردم توسط نمایندگان مشروع آنان مطرح نشود، «تعامل با جریان‌های تروریستی مشکل را حل نساخته و بر پیامدهای بحران خواهد افزود».

به گفته‌ی جریان‌های مخالف طالبان، این گروه طی سه سال گذشته تنها رنج، فلاکت، ناامنی، مالیات کمرشکن و حذف زنان از عرصه عمومی را به همراه داشته است.

در بیانیه‌ی مشترک آمده است: «احزاب، جریان‌های سیاسی دخیل در قضایا و جنبش‌های اعتراضی زنان به عنوان تبیین‌کننده اراده مردم، اقوام و زنان در مقابل اختناق، تروریسم، تبعیض و آپارتاید مسلط بر کشور در اجلاس حضور داشته و در مورد تعامل بین‌المللی با افغانستان» گفت‌وگو کنند.

سومین نشست قرار است با نمایندگان ویژه‌ی کشورها در امور افغانستان به میزبانی دبیرکل سازمان ملل متحد، در روزهای ۱۰ و ۱۱ ماه سرطان برابر با ۳۱ جون و اول جولای در دوحه‌ مرکز قطر برگزار شود.

استفان دوجاریک، سخن‌گوی دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که هدف از این نشست «افزایش تعامل بین‌المللی با افغانستان به شیوه‌ی منسجم، هماهنگ و ساختارمندتر است».

سازمان ملل متحد، نیز از طالبان دعوت کرده است تا در این نشست حضور یابند. اقدامی که با واکنش‌های تند فعالان حقوق بشر، مدافعان حقوق زنان و برخی از جریان‌های سیاسی مخالف طالبان، به همراه بوده است.

ترتیب: لیدا بارز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا