فراهم‌سازی زمینه‌ی کار برای زنان معتاد از سوی سازمان ملل

دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد در افغانستان، برای بیش‌از ۷۰ نفر از زنان معتاد در ولایت کابل در بخش‌های خیاطی، تهیه مواد غذایی از جمله ترشی و مربا، زمینه‌‌ی کار را فراهم کرده‌است.

دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل در افغانستان، روز (سه‌شنبه، ۱۵ جوزا) در حساب کاربری اکس‌اش نگاشته که در مرکز آموزش‌های حرفه‌ی این دفتر در منطقه‌‌ی “ده‌‌بوری” کابل بیش‌از هفتاد زن که به مواد مخدر روی آورده بودند؛ مصروف کار استند.

این دفتر نوشته است: “آموزش‌های حرفه‌ای و ایجاد زمینه‌‌ی کار برای زنانی‌که از مواد مخدر استفاده می‌کنند؛ کمک می‌کند، تا توان‌مندی اقتصادی و اعتماد‌‌ به‌نفس پیدا کنند و مسیر مجددی را به‌سوی جامعه و زندگی سالم هموار کنند”.

گفتنی‌ست زنان و دختران، نزدیک به سه سال می‌شود از کار در بیرون منزل توسط طالبان منع شده‌اند. آنان در این مدت برای تامین نیازهای اولیه‌ی شان بیش‌تر به کارهای که شامل محدودیت‌های طالبان نیست رو آورده اند.

زنان در کارهای چون صنایع‌دستی، قالین‌بافی، خیاطی، کشاورزی، تجارت‌های کوچک و متوسط رو آورده اند. نهادهای مختلف سازمان ملل نیز تلاش دارد که از این طریق بر توان‌مدسازی زنان و دختران در افغانستان کار کند.

این در حالی‌ست که چندی پیش انوبا سود، نماینده‌ی دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم ملل متحد در سفر اش به ولایت بدخشان گفته بود که زنان در این ولایت برای مشارکت اقتصادی به سرمایه‌گذاری در مهارت‌های حرفه‌ای، ایجاد شرکت با مالکیت آنان و ایجاد بازارهای زنان نیاز دارند.

ترتیب: حدیث حبیب‌یار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا