حذف طالبان از فهرست گروه‌های تروریستی قزاقستان و انتقاد فعالان حقوق زن

شماری از فعالان حقوق زن از اقدام قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور کشور قزاقستان، مبنی بر حذف طالبان از فهرست گروه‌های تروریستی این کشور انتقاد کرده و آن را “جفا” در حق مردم افغانستان به‌ویژه زنان و دختران عنوان می‌کنند.

مریم معروف آروین، مسؤل جنبش “شنبه‌های ارغوانی”، امروز سه‌شنبه ۱۵ جوزا، با نشر یک نوار تصویری در برگه‌ی اجتماعی اکس این جنبش می‌گوید: “قزاقستان دیر یا زود قیمت حمایت و اعتماد روی یک گروه تروریستی را پرداخت خواهد کرد”.

این فعال حقوق زن، حذف طالبان را از فهرست گروه‌های تروریستی، توسط کشور قزاقستان را به‌شدت محکوم کرده و می‌افزاید: “این اقدام قزاقستان نه تنها که جفای بزرگ در حق ملت همیشه قربانی و دردمند افغانستان به‌ویژه زنان و دختران است؛ بلکه جفای بزرگ در حق ملت مردم قزاقستان نیز است”.

هم‌زمان با این گل‌چهره یفتلی، یکی دیگر از فعالان حقوق زن در واکنش به تعامل برخی از کشور‌های جهان با طالبان در برگه‌ی اجتماعی اکس‌اش نگاشته که جهان در حالی می‌خواهد با طالبان تعامل کند که بیش‌از ۹۰۰ روز می‌شود، دختران از رفتن به مکتب محروم هستند.

بانو یفتلی افزود: “متأسفانه جامعه‌ی جهانی به‌جای دفاع از حقوق زنان افغانستان به دفاع از حقوق تروریست‌ها ادامه می‌دهد”.

وی بیان می‌کند که کشور‌های جهانی و سازمان‌های بین‌المللی در صدد مشروعیت دادن به گروه طالبان هستند: “جامعه‌ی جهانی می‌خواهد به طالبان مشروعیت بدهد و به‌خاطر این کار و ساختن این گروه دست به هر کاری می‌زند”.

قاسم جومارت توکایف، رییس‌جمهور قزاقستان گفته است که کشورش برای توسعه‌ی روابط تجاری و اقتصادی، طالبان را از فهرست گروه‌های ترور‌یستی حذف کرده‌است.

براساس گزارش وب‌سایت ریاست‌جمهوری قزاقستان، آقای توکایف روز دوشنبه، ۱۴ جوزا، در دیدار با رؤسای پارلمان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی، هم‌چنان گفته است که آنان فکر می‌کنند طالبان برای مدت طولانی دوام خواهند کرد.

این اولین‌بار است که رییس‌جمهور قزاقستان در مورد حذف طالبان از فهرست گروه‌های ترور‌یستی در آن کشور سخن گفته است.

گفتنی‌ست که دادگاه عالی قزاقستان در سال ۲۰۰۵ میلادی طالبان را در فهرست گروه‌های ترور‌یستی در این کشور قرار داده بود.

این در حالی‌ست که چندی پیش کشور روسیه نیز به حذف طالبان از فهرست گروه‌های ترور‌یستی تمایل نشان داده بود.

ضمیر کابلوف، نماینده‌ی ویژه‌ی روسیه برای افغانستان گفته بود که پیشنهاد حذف طالبان از فهرست گروه‌های ترور‌یستی از سوی وزارت‌های خارجه و عدلیه‌ی این کشور به ولادمیر پوتین، رئیس‌ جمهور این کشور ارائه شده است.

ترتیب: حدیث حبیب‌یار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا