شورای بانوان جبهه‌ی مقاومت، نشست دوحه را «تحریم» کرد

در ادامه‌ی واکنش‌ها به دعوت نمایندگان گروه طالبان در سومین نشست دوحه در مورد افغانستان، اکنون شماری از اعضای ‏”شورای بانوان جبهه‌ی مقاومت ملی افغانستان”، نیز این نشست را تحریم کرده و تاکید می‌کنند که به‌دلیل محدودیت‌های وضع شده بالای زنان و دختران از سوی طالبان، هر‌چه زودتر باید در برابر این گروه مبارزات “همه‌جانبه” صورت گیرد.

اعضای شورای بانوان جبهه‌ی مقاومت ملی افغانستان، امروز دوشنبه ۱۴ جوزا، با نشر اعلامیه‌ای در صفحه‌ی اجتماعی اکس‌ خود می‌گویند که نشست‌های بین‌المللی زمانی می‌توانند “معنادار باشند که به‌جای گروه طالبان که همواره حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان و دختران را نقض می‌کنند، نمایندگان واقعی مردم افغانستان دعوت شوند”.

اعضای این جبهه می‌افزایند: “نشست دوحه برخلاف ارزش‌های انسانی، اسلامی، حقوق بشری و در تضاد با منافع مردم افغانستان به‌ویژه زنان است”.

این بانوان ادعا دارند که طالبان در نزدیک به سه سال حاکمیت شان، با عمل‌کردهای شان علیه زنان، ثابت کرده‌اند که نمی‌توانند از مردم افغانستان نمایندگی کنند: “طالبان هرگز نتوانسته‌اند پیوندی با مردم ما برقرار کنند. مذاکره با چنین گروهی عواقب ناگوارتر و وخیم‌تری از قبل برای افغانستان، منطقه و جهان دارد”.

شواری بانوان افغانستان، علاوه‌بر تحریم نشست دوحه، هم‌چنان بر ضرورت مبارزه علیه گروه طالبان تأکید کرده است: “در حال حاضر، ما نیاز داریم تا در مقابل گروه‌های افراطی چون طالبان که بیش از نیم پیکر افغانستان یعنی زنان را در داخل کشورشان زندانی ساخته‌اند، مبارزه‌ی همه‌جانبه‌ای انجام دهیم و از تمام امکانات برای تضعیف این گروه استفاده کنیم”.

در اعلامیه‌ی این شورا، سیاست تعامل با طالبان نیز به شدت محکوم شده است: “سیاست دل‌جویی و باج‌دادن به چنین گروه خون‌ریزی، فقط به شرارت آن‌ها افزوده و بیش از هر وقت دیگر مردم ما را سرکوب و زنان را از صفحه حیات اجتماعی حذف می‌نماید”.

آنان هم‌چنان از همه‌ی نهادها، چهره‌های سیاسی، احزاب سیاسی و آزادی‌خواهان می‌خواهند که نشست دوحه را تحریم کرده و سازمان ملل را وادار به تجدیدنظر در موضعش کنند: “از تمام نهادها، آزادی‌خواهان و وجدان‌های بیدار می‌خواهیم، تا سومین نشست دوحه را تحریم نموده و از سازمان ملل بخواهند که به صدای مردم افغانستان به‌ویژه زنان گوش دهد و در این تصمیم خود تجدید نظر نمایند”.

گفتنی‌ست که سومین نشست دوحه، قرار است با میزبانی سازمان ملل متحد در آخر ماه جون در قطر برگزار شود.

این در حالی‌ست که چندی پیش رزماری دی‌کارلو، معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل متحد در جریان سفراش در افغانستان از طالبان به‌گونه‌ی رسمی برای شرکت در این نشست دعوت کرد.

طالبان نیز اعلام کرد که نمایندگان خود را برای شرکت در “بحث‌های اصلی” این نشست تعیین کرده است.

ترتیب: حدیث حبیب‌یار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا