راه‌اندازی کارزار اعتراضی از سوی زنان برای تحریم نشست دوحه 

جنبش اعتراضی زنان موسوم به «کاروان عدالت برای زنان، عدالت برای افغانستان» با راه‌اندازی فراخوانی، دور سوم نشست دوحه را تحریم کرده‌اند. 

شماری از اعضای این جنبش، با نشر نوارهای ویدیویی جداگانه‌ای، می‌گویند؛ طالبان با وجود نقض حقوق بشر و سرکوب زنان سزاوار دعوت به نشست‌ها و کنفرانس‌های بین‌المللی نیست. زیرا این گروه «جنایات کار است و طالب به دادگاه کیفری بین‌المللی کشانیده شود نه به میز مذاکره». به همین دلیل این زنان از مردم افغانستان می‌خواهند که به «کاروان مخالف حضور طالبان در نشست دوحه بپیوندند».

زنان معترض عضو این کاروان، هم‌چنین اظهار می‌کنند: «طالبان، صدا بلند‌کردن و انتقاد‌های زنان افغانستانی، را سرکوب کرده‌اند. نزدیک به سه سال است که گروه طالبان از سوی کشورهای جهان به نقض‌کننده‌های حقوق بشر متهم هستند. پس این گروه، سزاوار دعوت به نشست‌ها نیست».

کاروان عدالت برای زنان عدالت برای افغانستان از مردم خواسته است که با این کاروان بپیوندند و مخالفت خود را نسبت به حضور طالبان در نشست دوحه، با ارسال پیام‌های متنی، نوارهای تصویری و ذکر نام شان ابراز کنند.

بر اساس گفته‌های این جنبش اعتراضی زنان، فراخوان آنان تا برگزاری نشست دوحه در ۳۰ ماه جولای ادامه خواهد داشت.

این جنبش هم‌چنین می‌گوید که طالبان نماینده‌ی مردم افغانستان نیستند.

طالبان از زمان تسلط دوباره‌ی شان در افغانستان  بیش‌تر از هشتاد فرمان محدود‌کننده‌ی بالای زنان و دختران افغانستانی صادر کرده که زنان و دختران را از تمامی عرصه‌های اجتماعی حذف کردند. 

فعالان حقوق زن، به‌خاطر از بین بردن این محدودیت‌ها و سقوط حکومت این گروه دست به اعتراض‌ زده که همواره با سرکوب طالبان مواجه شده است.

ترتیب: لیدا بارز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا