راه‌اندازی نشستی به‌هدف توان‌مندسازی زنان افغانستانی در لندن

قرار است فردا نشستی به‌هدف توان‌مندسازی کارآفرین‌های زن افغانستانی، برجسته‌سازی اهمیت آنان در بهبود وضعیت اقتصادی و انعطاف‌پذیری مالی کشور شان، در دانشگاه اقتصاد و علوم سیاسی لندن برگزار شود.

نظیفه حق‌پال، دیپلمات پیشین افغانستان، امروز یک‌شنبه ۱۳ جوزا، با نشر خبرنامه‌ای در صفحه‌ی اجتماعی اکس‌اش از راه‌اندازی نشستی پیرامون به‌رسمیت شناسی آپارتاید جنسیتی، راه‌یابی برای حمایت از کارآفرین‌های زن و رفع موانعی که آنان  در افغانستان و بریتانیا با آن روبرو هستند، خبر داد.

در خبرنامه آمده است که این نشست قرار است فردا ۳ جون، در دانشگاه اقتصاد و علوم سیاسی لندن با حضور کارآفرینان، محققان، تاجران و سیاست‌مداران برگزار شود.

هم‌چنان در بخش این خبرنامه، محور اصلی این نشست، اهمیت زنان افغانستانی برای بهبود اقتصادی و عقب‌راندن آپارتاید جنسیتی فعلی، رفع موانعی که زنان کارآفرین در افغانستان و بریتانیا با آن روبرو هستند، یادگیری از تجربیات زنان کارآفرین که به اشتراک می‌گذارند و بررسی گام‌های بهتر برای تقویت کار آنان عنوان شده‌است.

در خبرنامه‌ی‌ منتشر شده بیان شده است: “آن‌چه کارآفرینان، محققان، تاجران و سیاست گذاران را در این رویداد گرد‌هم می‌آورد، وضعیت دشوار زنان و دختران تحت حاکمیت گروه طالبان است”.

گفتنی‌ست که این نشست قرار است فردا از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ شام، با میزبانی دانشگاه اقتصاد لندن، مرکز زنان صلح و امنیت، شبکه‌ی زنان تاجر افغانستان و بنیاد کامیلا صدیقی برگزار شود.

با روی کار آمدن طالبان در آگست ۲۰۲۱ در افغانستان و وضع بیش‌از ۵۰ فرمان محدود‌کننده بالای زنان و دختران، آنان از حقوق اولیه شان از جمله حق آموزش، کار، سفر و تفریح و مشارکت‌های سیاسی محروم شده‌اند.

این در حالی‌ست که نزدیک به سه سال می‌شود، گروه طالبان به‌دلیل به حاشیه‌راندن زنان و دختران، از سوی کشورهای جهان به نقض‌کننده‌های حقوق بشر متهم هستند.

ترتیب: حدیث حبیب‌یار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا