مرضیه حمیدی: زنان تحت هیچ شرایطی طالبان را نمی‌‌پذیرند

مرضیه حمیدی، تکواندو‌کار زن افغانستانی می‌گوید که زنان افغانستان به هیچ عنوان زندگی تحت حاکمیت طالبان را نمی‌‌پذیرند. آنان برای داشتن یک افغانستان آزاد و بدون گروه طالبان، مبارزه می‌کنند.

مرضیه حمیدی، امروز دوشنبه ۷ جوزا، با نشر یک نوار تصویری در صفحه‌ی اجتماعی اکس‌اش می‌گوید که جامعه‌ی جهانی و سازمان‌های بین‌المللی باید “آپارتاید جنسیتی” در افغانستان را به‌رسمیت بشناسند؛ زیرا زنان این کشور می‌خواهند که بدون طالبان زندگی کنند.

این ورزشکار زن گفت: “من و زنان سرزمین من به‌دنبال راه حلی برای زندگی با طالبان نیستیم، زیرا آنان یک گروه تروریستی هستند که به حقوق زنان احترام نمی‌گذراند. ما یک افغانستان آزاد و بدون طالبان می‌خواهیم و برای آن می‌جنگیم”.

او از جامعه‌ی جهانی و سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهد که هرچه زودتر برای از بین بردن محدودیت‌های زنان و به‌رسمیت شناسی “آپارتاید جنسیتی” موجود در افغانستان، اقدام‌های جدی را روی دست بگیرند.

طالبان از زمان تسلط دوباره‌ی شان در افغانستان ۵۰ فرمان محدود‌کننده بالای زنان و دختران افغانستانی صادر کرده که ممنوعیت ورزش نیز جز آن‌ها است. با این حال فعالان حقوق زن، ورزش‌کاران و خبرنگاران همواره به‌خاطر از بین بردن این محدودیت‌ها و سقوط حکومت این گروه دست به اعتراض‌های داخلی و خارجی می‌زنند.

گفتنی‌ست که مرضیه حمیدی، با روی کار آمدن طالبان افغانستان را به مقصد فرانسه ترک کرده است و تلاش دارد که از طریق راه یافتن در بازی‌های المپیک، جهان را متوجه‌ی توانایی‌های زنان افغانستان بسازد.

این در حالی‌ست که با صدا بلند‌کردن و انتقاد‌های زنان افغانستانی، نزدیک به سه سال است که گروه طالبان از سوی کشورهای جهان به نقض‌کننده‌های حقوق بشر متهم هستند.

ترتیب: حدیث حبیب‌یار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا