زنان افغانستانی خواستار برابری جنسیتی  

آی‌نور سعیدپور

بخش زنان سازمان ملل متحد برای افغانستان، گفته است که زنان و دختران در افغانستان خواستار برخورداری از حقوق اولیه، برابری و کرامت انسانی استند. 

  بخش زنان سازمان ملل متحد در افغانستان با باز نشرکردن گزارش مصوری که از سوی این نهاد تهیه شده، نوشته که زنان افغانستانی همان حقوقی را می‌خواهند که همه‌ی زنان در سراسر جهان می‌خواهند.  

نازیه، وکیل و یکی از فعالان حقوق زن هم‌چنان گفته زنان و دختران در افغانستان، خواستار برخورداری از حقوق اولیه‌ی شان استند: «ما نمی‌خواهیم قلعه‌ای در آسمان ساخته شود. ما حقوق اولیه خود را می‌خواهیم».   

بخش زنان سازمان ملل متحد برای افغانستان نیز نوشته: «آن‌چه زنان افغانستانی می‌خواهند؛ همان چیزی‌ست که همه‌ی زنان می‌خواهند؛ زندگی به انتخاب خود، با برابری و کرامت داشته باشند».  

این نهاد سازمان ملل متحد گزارش مصوری تحت عنوان “زنان توقف ناپذیر، جنبش زنان افغان” می‌گوید، هرچند طالبان در تلاش حذف زنان افغانستانی از جامعه، فضای عمومی، امکان آموزشی و بخش‌های تصمیم گیری هستند؛ اما زنان این محدودیت‌ها را نمی پذریرند و از تلاش‌هایشان دست بر نمی‌دارند.  

بخش زنان سازمان ملل متحد، پیش از این افغانستان را یکی از خطرنا‌ک‌ترین کشورهای برای زنان و دختران توصیف کرده بود.  

زنان و دختران باوجود محدودیت‌های روزافزون این گروه؛ اما هم‌چنان به مقاومت‌های شان در برابر این گروه ادامه داده است.  

طالبان در نزدیک به سه سال گذشته، با صدور بیش از 50 فرمان زنان و دختران را از تمام حقوق شان محروم کرده و آنان را از زندگی عمومی نیز حذف کرده است. شماری از زنان و دختران در برابر وضعیت موجود در نزدیک به سه سال گذشته به‌گونه‌های مختلف اعتراض کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا