استقبال زنان معترض از اعتراض باشندگان بدخشان علیه طالبان

لیدا بارز

اعضای یک جنبش اعتراضی زنان، موسوم به «جنبش تحول تاریخ زنان افغانستان»، با اعتراض در مکان سر بسته از اعتراض باشند‌گان بدخشان در برابر طالبان، حمایت کرده و گفته‌اند که هر کسی در برابر «جنایات و بی‌عدالتی‌های» طالبان سکوت کند، طرف ستم‌گر را گرفته است زیرا این گروه شهروندان به‌ویژه زنان را از جامعه حذف کرده‌اند.

این زنان معترض، با نشر اعلامیه‌ای، امروز پنج‌شنبه، ۲۷ ثور از جامعه‌ی جهانی و سازمان‌های حقوق‌ بشری خواسته است که «طالبان را تحریم سیاسی و اقتصادی» کنند.

این جنبش می‌گوید که «طالبان، آموزش که حکم خون جاری در رگ را دارد قطع، زن که حکم زندگی را دارد، از بدنه‌ی اجتماع حذف و افغانستان را انحصار کرده‌اند».

در قطع‌نامه‌ی هم‌چنان آمده است که آزادی، فریاد زنان افغانستان است؛ زنانی که به هیچ جرمی و تنها به‌خاطر «زن بودن»، تمام حقوق شان از سوی طالبان پامال شده و حصرخانگی به سر می‌برند.

این جنبش با توجه به اعتراض‌های اخیر در ولایت بدخشان و سرکوب آن از سوی طالبان، گفته‌ است که مردم بدخشان از «توحش طالبان» به ستوه آمده و علیه این گروه به پا خواسته‌اند.

در اعلامیه‌ی منتشر شده نیز آمده است: «صدای آزادی‌خواهی بدخشانیان همچنان بلند است. هر کسی دل به این خاک داده و ساز از این خاک شنیده و آب از این خاک نوشیده، نوای آزادی را می‌شنود».

گفتنی است که اعتراض‌های مردمی «ضد طالبان» در بدخشان از دو هفته به این‌سو ادامه دارد و این اعتراض‌ها زمانی آغاز شد که یک باشنده‌ی ولسوالی «درایم» ولایت بدخشان به نام نظام‌الدین، پس از تنش میان مردم محل با طالبان محلی، با شلیک گلوله از سوی طالبان کشته شد.

اعتراض‌ها هم‌چنین به ولسوالی‌های دیگر بدخشان نیز گسترش یافته است که گزارش‌ها از این ولایت می‌رساند که زنان نیز به جمع معترضان پیوسته‌اند. 

با این حال، طالبان هفته‌ی پیش هیأتی را به رهبری فصیح الدین فطرت، رییس ستاد ارتش این گروه به‌منظور حل‌وفصل این مسئله به بدخشان فرستادند؛ اما بر بنیاد گفته‌های منابع، گفت‌وگوهای این هیأت با معترضان محلی بی‌نتیجه پایان یافت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا