اصیلا وردک: طالب دشمن مشترک تمام زنان است 

حدیث حبیب‌یار

اصیلا وردک، از دیپلمات‌های پیشین افغانستان می‌گوید که محور اصلی بحث در نشست ناروی، مسئله‌ی آموزش دختران، کار و تقویت اقتصادی زنان، کمک‌های بشردوستانه و مهاجران بوده است.

اصیلا وردک، امروز پنج‌شنبه (۲۷ ثور) در صفحه‌ی اجتماعی اکس‌اش نوشته که یکی از ۴۰ اشتراک کننده‌ در نشست دو روزه‌‌ی اسلو پایتخت ناروی بوده و در این نشست با نمایندگان طالبان مسقیم در مورد مسایل مربوط به افغانستان به‌ویژه وضعیت زنان بحث و گفت‌وگو کرده‌است.

خانم وردک گفت: “در این نشست از هر قشر، قومیت و حتی نمایندگان گروه طالبان هم شرکت کرده بودند. همه‌ی ما زنان اشتراک‌کننده‌ در این نشست رو در رو نظریات خود را شریک ساختیم. طالب دشمن مشترک تمام زنان است”.

این دیپلومات پشین؛ اما هویت نمایندگان گروه طالبان را در این نشست مشخص نکرده است.

روز گذشته شماری از فعالان حقوق زن گفته بودند که برخی از فعالان اشتراک‌کننده در این نشست از گروه طالبان حمایت می‌کنند.

خانم وردک در واکنش به این ادعای فعالان حقوق زن نیز نگاشته است: “زنان اهل معامله و خیانت نیستند”.

انجمن تحقیقات حقوق بشر ناروی گفته است که ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان، با شماری از فعالان جامعه‌ی مدنی و زنان در اسلو پایتخت ناروی در نشست دو روزه‌ای در مورد مسایل مربوط به افغانستان بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

به گفته‌ی این انجمن، ریچارد بنت در این نشست در مورد حقوق زنان و دختران در افغانستان و فرآینده‌های پاسخ‌گویی برای نقض حقوق بشر صحبت کرده است.

این در حالی‌ست که روز گذشته برخی از فعالان حقوق زن از جمله هدا خموش و مینه رفیق در برابر وزارت امور خارجه‌ی ناروی دست به اعتراض زدند و گفتند که حقوق زنان و دختران در افغانستان به‌گونه‌ی روزافزون نقض می‌شود. آنان از حکومت ناروی خواستند که به‌دلیل نقض حقوق زنان و نهادینه‌سازی سیستم آپارتاید جنسیتی در افغانستان، روابط خود را با رژیم طالبان قطع کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا