سازمان ملل از خبرنگاران زن در افغانستان حمایت می‌کند

حدیث حبیب‌یار

بخش زنان سازمان ملل متحد یک‌بار دیگر حمایت خود را از خبرنگاران زن افغانستانی اعلان کرد و می‌گوید که خبرنگاران زن با وجود محدودیت‌های روزافزون طالبان، باز هم به‌دنبال یافتن راه‌هایی برای شکوفایی هستند.

بخش زنان سازمان ملل متحد در افغانستان، امروز پنج‌شنبه (۲۷ ثور)، با نشر پیامی در حساب کاربری اکس‌اش می‌گوید که از خبرنگاران زن که با محدودیت‌های طالبان دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند، حمایت می‌کند.

این نهاد افزود: “روزنامه‌نگاران زن در افغانستان، علی‌رغم محدودیت‌هایی که در توانایی آنان برای کار در رسانه وجود دارد، هم‌چنان به‌یافتن راه‌هایی برای تاثیرگذاری می‌پردازند. زنان سازمان ملل متحد همواره و با افتخار در کنار آنان می‌ایستد”.

گفتنی‌ست که گروه طالبان صدای زنان در تبلیغات رسانه‌ی و اجرای برنامه‌ها توسط گرداننده‌ی زن و مرد را به‌گونه‌ی هم زمان در رسانه‌های دیداری و شنیداری ممنوع کرده‌اند. برنامه‌ها و حتا مهمانان نیز در برنامه‌های رسانه‌یی بر اساس تفکیک جنسیتی صورت می‌گیرد.

طالبان به‌دلیل رفتار و سیاست‌های شان در برابر کار زنان و دختران به‌ویژه خبرنگاران زن، از سوی کشورهای جهان متهم به نقض حقوق بشری و نهادینه‌سازی سیستم آپارتاید جنسیتی استند.

در همین حال چندی پیش هیأت معاونت سازمان ملل متحد یا یوناما نیز در گزارش‌ اخیر خود بیان کرد که طالبان، رسانه‌ها را به‌شدت محدود کرده و بر خبرنگاران به‌ویژه خبرنگاران زن قانون‌های سخت‌گیرانه‌ی وضع کرده‌اند.

یوناما افزوده بود که گروه طالبان زنان را در رسانه‌ها مجبور به پیروی از پوشش اجباری خودشان چون استفاده از ماسک، لباس‌ها به رنگ تاریک و حضور نیافتن در برنامه‌های رسمی و کنفرانس‌های مطبوعاتی کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا