یک‌سال حبس به‌جرم دادخواهی آموزش دختران

لیدا بارز

بخش جنوب آسیایی سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که طالبان، احمدفهیم عظیمی، فعال حقوق آموزش دختران را از طریق یک محاکمه ‘ناعادلانه و محکمه‌ی ابتدایی’ به یک سال زندان محکوم شده است.

عفو بین‌الملل، بازداشت‌ این فعال آموزش دختران را ‘خودسرانه’ و محاکمه‌ی او را ‘ناعادلانه’ خوانده و می‌گوید که این فعال آموزش دختران، برخلاف قوانین بین‌المللی حقوق بشر محاکمه می‌شود. او باید فورا و بدون «قید و شرط» آزاد شود.

به‌باور سازمان عفو بین‌الملل، احمد فهیم عظیمی، به اتهام «دروغ» توسط طالبان زندانی شده است. 

احمد فهیم عظیمی و صدیق‌الله افغان، دو فعال آموزش و پرورش دختران که با سازمان آموزشی «فکر بهتر» همکاری می‌کردند، در اکتبر ۲۰۲۳ از دفتر شان در کارته چهار کابل توسط ریاست چهل استخبارات طالبان بازداشت شدند.

طالبان، صدیق‌الله افغان را در نهم اپریل با فرمان عفو رهبر طالبان به‌مناسبت عید آزاد کرد. اما احمد فهیم عظیمی هم‌چنین در زندان پل‌چرخی زندانی است.

طالبان، در مورد افراد که بازداشت و زندانی می‌کنند؛ تااکنون چیزی نگفته‌اند. زیرا این گروه از زمان با به‌قدرت گرفتن شان دست به بازداشت، شکنجه و زندانی فعالان حقوق زن، فعالان آموزش و پرورش زده و کسانی‌که خلاف باورهای آن‌ها صحبت می‌کند را نیز بازداشت می‌کنند. 

نهادهای مدافع حقوق بشری بارها از طالبان خواسته‌اند که دست از زندانی کردن شهروندان، بردارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا