نگرانی‌ها از گسترش سرکوب زنان در افغانستان

لیدا بارز

نشریه‌ی «د نشنل انترست»، گزارش داده است که یافته‌های نهادهای حقوق بشری نشان می‌دهد که طالبان، به سرکوب شهروندان به‌ویژه زنان و گروه‌های اعتراضی آنان ادامه داده‌اند. این نشریه‌‌ی از طالبان به‌عنوان «حاکمان سرکوب‌گر و طردکننده» یاد کرده است. 

د نشنل انترست (The National Instrest)، در یک گزارش تحلیلی با توجه به گزارش‌های اخیر سازمان‌های حقوق بشری از جمله گزارش اخیر دیده‌بان حقوق بشر در مورد ادامه‌ی سرکوب طالبان و گزارش ربع‌وار یوناما، نوشته است که طالبان پس از به قدرت رسیدن مجدد شان در اگست ۲۰۲۱ بر افغانستان تا اکنون، هیچ گام مثبتی در نهادینه‌سازی حقوق بشر و حقوق زنان انجام نداده‌اند. 

در گزارش این نشریه نیز  آمده است: «پس از گذشت نزدیک به سه سال طالبان، هیچ پیش‌رفتی در جهت فراگیر شدن نهادها و فرآیندهای تصمیم‌گیری در این کشور، صورت نگرفته است».

د نشنل انترست می‌گوید که با توجه به نقض حقوق‌ بشر؛ به‌ویژه حقوق زنان توسط طالبان و دشواری تعامل با آن‌ها، سیاست‌گذاران در جهان باید مدت زمانی‌که طالبان در افغانستان باقی می‌مانند را تخمین بزنند.

از سوی هم د نشنل، با توجه به حکومت تک قومی  تک جنسیتی طالبان، نگاشته است: «عمل گسترش جامعه یک عنصر حیاتی در روابط دولت، جامعه‌ی مدنی و یک بلوک ساختمانی ضروری برای هر سیستم فراگیر حکومتی است. این می‌تواند به‌طور قابل توجه‌ی بر محرک‌های درگیری تأثیر بگذارد. این‌که طالبان تا چه اندازه و با چه میزان موفقیت به حوزه‌های مختلف افغانستان دست‌رسی پیدا می‌کند، برای ارزیابی مقاومت بلندمدت این گروه کلیدی است».

صحبت‌ها از دشواری‌های تعامل با گروه طالبان، در حالی‌ست که سخن‌گویان آن‌ها بارها گفته‌اند که حکومت تشکیل شده از سوی این گروه، همه‌شمول و مورد پسند عام مردم است. 

با توجه به ادعای رضایت مردم از سوی طالبان، گزارش‌ها هم‌چنان از اعتراض‌ها در بدخشان و سرکوب آنان توسط طالبان به‌ گوش می‌سرد. 

از سوی هم این گروه از سه سال به‌ این سو، به‌طور مداوم اعتراض‌های زنان، را سرکوب کرده و مدافعان حقوق آموزش دختران و اعضایی جامعه‌ی مدنی که در دفاع از حقوق اساسی مردم به‌ویژه زنان و دختران صدا بلند کرده‌اند را به بند کشیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا