هیدر بار: طالبان هیچ تعهدی نسبت به حقوق زنان افغانستان ندارند

حدیث حبیب‌یار

معاون بخش زنان دیدبان حقوق بشر می‌گوید که گروه طالبان هیچ نوع علاقه‌ و تعهدی نسبت به حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان و دختران افغانستانی ندارند.

هیدر بار، معاون بخش زنان دیدبان حقوق بشر در برگه‌ی اجتماعی اکس‌اش نگاشته که گروه طالبان در گذشت نیز هیچ تعهدی نسبت به دموکراسی نداشتند.

خانم بار گفت: “آن‌چه که باید روشن بسازم، این‌ست که متأسفانه گروه طالبان هرگز تعهدی نسبت به زنان افغانستان، مردم، دموکراسی، حقوق بشر و مسائل مربوط به آنها نداشتند. حالا هم ندارند”.

گفتی‌ست که گروه طالبان با تسلط دوباره بر افغانستان بیش‌از ۵۰ فرمان محدود‌کننده بالای زنان و دختران صادر کردند. اکنون در افغانستان زنان از حقوق اولیه خود از جمله حق آموزش، کار، سفر و تفریح و مشارکت‌های سیاسی محروم هستند.

این گروه با وضع محدودیت‌ها بالای زنان، نزدیک به سه سال می‌شود که از سوی کشورهای جهان به نقض‌کننده‌های حقوق بشر متهم هستند. طالبان اما همواره این ادعاها را رد کرده و گفته است که آنان حقوق زنان را مطابق به شریعت اسلامی تامین کرده است.

این در حالی‌ست که چندی پیش نیز هیدر بار از نقض حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان و دختران در افغانستان، تعامل و عادی‌سازی روابط جامعه‌ی جهانی با طالبان انتقاد کرده و گفته بود که بعضی از کشورهای جهان و دیپلمات‌های مرد با حذف زنان از بحث‌ها، در مسیر عادی‌سازی روابط با طالبان در حرکت استند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا