رضا جعفری: زنان نیمی از جامعه نیستند؛ زنان خود جامعه هستند 

آی‌نور سعیدپور

رضا جعفری، رییس نهاد گفتمان صلح افغانستان در کنفرانسی که در مقرر سازمان ملل متحد در ژنو برگزار شد، در مورد وضعیت زنان و دختران در حاکمیت طالبان سخن‌رانی کرد. جعفری در این کنفرانس هم‌چنان خواستار به رسمیت‌شناسی آپارتاید جنسیتی در افغانستان شد.  

این کنفرانس با عنوان “دیگر جنگی نباشد، آیا ممکن است؟” در مقر سازمان ملل متحد، توسط سازمان جهانی صلح در تاریخ‌ ۱۰ مه ۲۰۲۴ در ژنو با حضور شماری از اعضای سازمان ملل متحد برگزار شده است. 

رضا جعفری، جریان سخن‌رانی خود در این نشست را در صفحه‌ی اکس خود منتشر کرده است. او در این نشست بر ضرورت حضور زنان در تمام عرصه‌ها تاکید کرده و گفته است: «زنان نیمی از جامعه نیست؛ زنان خود جامعه هستند».  

هدف از برگزاری این کنفرانس بررسی راه‌های دستیابی به صلح پایدار و تقویت تلاش‌های بین‌المللی برای آشتی و دخیل کردن زنان در فرآیندهای صلح بوده است. رضا جعفری، در این نشست از عدم صحبت در مورد وضعیت زنان در افغانستان انتقاد کرد. آقای جعفری در جریان سخن‌رانی‌اش گفته است که از عدم صحبت در مورد زنان و دختران افغانستانی در نشستی تحت عنوان «بدون زنان، صلحی وجود نخواهد داشت» او را متعجب و شوکه کرده است.  

رییس نهاد گفتمان صلح افغانستان، با اشاره به وضعیت زنان و دختران تحت حاکمیت طالبان تاکید کرده که 16 میلیون زن در زندان سرباز به‌نام افغانستان زندانی اند. وی، گفته که این زنان و دختران در حاکمیت طالبان هیچ حقوقی ندارد.  

وی در بخشی از سخنانش به گزارش‌های اخیر سازمان‌های حقوق بشری از جمله گزارش وزارت خارجه‌ی ایالات متحده در مورد وضعیت زنان اشاره کرده و تاکید می‌کند که زنان در حاکمیت طالبان برای حق‌خواهی، بازداشت، زندانی و در آن‌جا مورد تجاوز قرار می‌گیرد. 

رضا جعفری، در این کنفرانس هم‌چنان به وضعیت زنان در شماری از کشورهای همسایه نیز اشاره کرده است. او می‌افزاید که زنان پس از بازداشت و زندانی شدن کشورهای مختلف از جمله ایران و پاکستان پناهنده می‌شود؛ اما ممکن از آن‌جا دوباره به افغانستان بازگشت داده شود.  

او، هم‌چنان از دعوت نشدن زنان افغانستانی در این نشست نیز انتقاد کرده و افزوده که نماینده‌ی بخش زنان سازمان ملل متحد در چنین نشست‌های صدای زنان و دختران افغانستانی شود. وی، گفته که صدای زنان و دختران در حاکمیت طالبان خفه شده است. آقای جعفری در این نشست خواستار دعوت زنان افغانستانی در نشست اینده نیز شده است. 

گفتنی‌ست که طالبان پس از به دست گرفتن قدرت در افغانستان زنان و دختران را با صدور بیش از 50 فرمان از تمام حقوق اولیه و اساسی شان محروم کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا