کمک مالی جاپان برای تطبیق واکسین‌ به زنان و کودکان افغانستانی  

آی‌نور سعیدپور

دولت جاپان، 6.9 میلیون دالر برای فراهم‌سازی واکسین‌های ضروری برای کودکان و زنان در افغانستان، به صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد در افغانستان (یونیسف) کمک کرد.    

یونیسف، با نشر اعلامیه‌ای از دریافت این کمک خبر داده است. در این اعلامیه آمده است که این کمک مالی به یونیسف امکان تهیهی واکسین‌ها و تجهیزات تزریقی برای ارایهی خدمات واکسیناسیون و کمپاین‌های تطبیق واکسین در افغانستان را فراهم می‌کند.  

 این کمک‌ها با حمایت سازمان همکاری‌های بین‌المللی جاپان (جایکا) صورت گرفته است. یونیسف گفته است که از این کمک‌ها برای اقدام‌هایی که نیازهای فوری و حقوق کودکان و زنان را در افغانستان تامین می‌کند، استفاده خواهد کرد. 

بر اساس این اعلامیه، با حمایت مالی جدید دولت جاپان، 4.1 میلیون کودک و زن در برابر امراض مختلف از جمله سرخکان، توبرکلوز (سل)، پولیو، زردی سیاه (هیپاتیت بی) و تیتانوس از طریق تطبیق خدمات واکسیناسیون و هم‌چنین محافظت از ۴.۷ میلیون کودک در برابر مرض پولیو از طریق کمپاین ملی واکسیناسیون ضد پولیو، کمک خواهد کرد.  

این حمایت مالی جدید که از طرف دولت جاپان صورت می‌گیرد، به تداوم روند تطبیق واکسین و بهبود معافیت کودکان و زنان در برابر امراض قابل وقایوی از طریق تطبیق واکسین کمک خواهد کرد.  

کورومیا تاکایوشی، سفیر جاپان در افغانستان گفته است: «شیوع دوباره‌ی امراض، یادآور اهمیت واکسیناسیون است. ما متعهد به حمایت از برنامه‌ی واکسیناسیون منظم برای زنان و اطفال افغانستان هستیم و به حمایت خود از گسترش دست‌رسی کمپاین‌های تطبیق واکسیناسیون ادامه می‌دهیم».  

گفتنی‌ست که خطر ابتلا به امراض مرگ‌بار و قابل وقایه، هنوز هم در افغانستان بالا است. افغانستان یکی از دو کشور جهان است که هنوز هم پولیو در آن ریشه‌کن نشده است.  

از سوی دیگر، پس از حاکمیت طالبان در افغانستان، دست‌رسی زنان و دختران به خدمات بهداشتی محدود شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا