ستایش سازمان ملل از عمل‌کرد زنان تجارت‌پیشه در قندهار

حدیث حبیب‌یار

بخش زنان سازمان ملل متحد در افغانستان از دیدار نماینده‌ی ویژه‌ی خود با زنان هنرپیشه در ولایت قندر‌هار خبر داد و می‌گوید که زنان در این ولایت با وجود تجربه‌ی مشکلاتی مانند فقر، بدرفتاری و خشونت باز هم در صدد افزایش مهارت‌ها و ایجاد امید در جامعه‌ی خود هستند. 

بخش زنان سازمان ملل متحد در افغانستان، امروز سه‌شنبه (۲۵ ثور) در صفحه‌ی اجتماعی اکس‌اش نگاشته که آلیسون دیودیان، نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد در ولایت قندهار از کارگاه‌های تولیدی زنان و دختران دیدن کرده و گفته است: “زنان در قندهار با وجود محدودیت‌ها و مشکلات باز هم در حال افزایش درآمد، مهارت‌ و آموزش‌های برتر هستند”.

این نهاد سازمان ملل متحد افزود که در ماه نوامبر کمک‌های خود را برای زنان در این ولایت آغاز کرده و اکنون زنان و دختران زیادی در شرکت‌های تأسیسی این نهاد مصروف ارائه مهارت‌های حرفه‌ای، سوادآموزی، کسب‌و‌کار و آموزش آن‌ها به دیگر زنان می‌باشند.

 بخش زنان سازمان ملل متحد نوشته که اکنون بیش‌از ۵۰ زن آسیب‌دیده از خشونت جنسیتی در شرکت‌های تولیدی این نهاد در بخش کارآموزی ثبت نام کرده‌‌اند.

دیدار نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد با زنان و دختران در قندهار در حالی صورت می‌گیرد که طالبان زنان و دختران را در بخش‌های وسیع محدود کرده است. آنان اکنون در رژیم طالبان حق آموزش، کار، گشت‌وگذار آزادانه و حتا حق انتخاب پوشش شان را ندارند.

گفتنی‌ست که چندی پیش نیز آلیسون دیودیان، پس از سفر خود به ولایت قندهار از کمک به زنان کارآفرین و بازگشت کننده‌های اجباری از پاکستان و ایران در این ولایت خبر داده بود.

این در حالی‌ست که پیش از این نیز بخش زنان سازمان ملل متحد گفته بود که در بخش‌های مختلف چون برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت، حمایت از تجارت‌های کوچک و متوسط زنان و دختران در افغانستان و بخش‌های مختلف از آنان حمایت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا