بیش‌از ۵۰ زن در میان قربانیان سیلاب‌های اخیر در شمال افغانستان

حدیث حبیب‌یار

دفتر هماهنگ‌کننده‌ی کمک‌های بشردوستانه‌ی سازمان ملل متحد یا اوچا از کشته شدن یکصد و ۸۰ نفر به‌شمول ۵۰ زن و ۵۱ کودک بر اثر سیلاب‌های اخیر در شمال افغانستان خبر داد.

اوچا امروز سه‌شنبه (۲۵ ثور)، با نشر گزارشی از آمار‌ و‌ ارقام خسارات جانی و مالی سیلاب‌های اخیر در حساب کاربری اکس‌اش می‌گوید که ۸ هزار و ۹۷۵ خانه در سیلاب‌های اخیر در افغانستان ویران شده است.

در گزارش اوچا آمده است که سیلاب‌ها در کل ۲۱ ولسوالی در سراسر ولایت‌ها به‌شمول پنج ولسوالی در بدخشان، ده ولسوالی در بغلان و شش ولسوالی در تخار را تحت تأثیر قرار داده است.

دفتر هماهنگ‌کننده‌ی کمک‌های بشردوستانه‌ی سازمان ملل متحد هم‌چنان می‌افزاید که در این سیلاب‌ها هشت‌‌هزار و ۹۷۵ خانه آسیب دیده و آمار کشته شدگان هر لحظه در حال افزایش است.

“هشت‌‌هزار و ۹۷۵ خانه ویران یا آسیب دیده است. از جمله ولسوالی‌های متاثر شده “برکه و بغلان جدید” در ولایت بغلان است که 80 درصد مرگ‌و‌میر در آن ثبت شده است. عملیات جست‌جو و نجات با حمایت اداره‌ی ملی مدیریت حوادث طبیعی افغانستان ادامه دارد و انتظار می‌رود آمار تلفات افزایش یابد”.

در بخش گزارش اوچا نوشته شده که بر اثر سیلاب‌ها در بغلان شش مکتب و ۱۰ هزار و ۲۰۰ جریب باغ تخریب، دو هزار و ۲۶۰ راس مواشی تلف و ۵۰ پل و ۳۰ بند برق نیز آسیب دیده‌اند.

گفتنی‌ست که در اثر بارندگی‌های اخیر، سیلاب‌های شدید در چند ولایت کشور جاری شده که بر اساس آمار زنان و کودکان زیادی در بین کشته‌شدگان و آسیب‌دیدگان اند.

این در حالی‌ست که چندی پیش صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، به ولایت‌های که در روزهای اخیر سیلاب جاری شده بود؛ گروه‌های سیار بهداشتی فرستاد که به افراد آسیب‌دیده به‌ویژه زنان و کودکان باقی‌مانده از زنان جان باخته خدمات بهداشتی را ارایه کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا