برگزاری نمایش‌گاه هفته‌ی صنعت در کابل با حضور زنان  

آی‌نور سعیدپور

نمایش‌گاه ملی و بین‌المللی هفته‌ی صنعت، در مرکز نمایش‌گاه بین‌المللی افغانستان، در کابل افتتاح شد. در این نمایش‌گاه 200 غرفه، به زنان و دختران تجارت‌پیشه و صنعت‌کار اختصاص داده شده است.   

این نمایش‌گاه به مناسبت هفته‌ی صنعت امروز (یک‌شنبه، ۲۳ ثور)، در کابل افتتاح شده و به مدت شش روز به‌روی بازدیدکنندگان باز می‌باشد.  

به گفته‌ی وزارت صنعت و تجارت طالبان، در این نمایش‌گاه شش روزه، در۸۰۰ غرفه تولیدات داخلی به نمایش گذاشته شده که ۲۰۰ غرفه‌ی آن به زنان و دختران و ۱۵ غرفه‌ی دیگر به صنعت‌کاران ایرانی اختصاص یافته است.  

طالبان در نزدیک به سه سال گذشته تلاش دارند که از راه‌های مختلف تاجران را به سرمایه‌گذاری تشویق کنند که برگزاری نمایش‌گاه نیز یکی از راه‌کارهای این گروه است.  

در برخی از این نمایش‌گاه‌ها به زنان و دختران تجارت پیشه نیز اجازه‌ی اشتراک داده می‌شود؛ اما مشارکت با محدودیت این گروه به همراه است.  

گفتنی‌ست که طالبان کارهای خصوصی چون تجارت‌های کوچک و متوسط را برای زنان و دختران ممنوع نکرده؛ اما با آن‌هم کار زنان در این بخش نیز با محدودیت‌های این گروه به همراه می‌باشد.   

بر اساس پژوهش برنامه‌ی توسعه‌ی سازمان ملل متحد، زنان تجارت‌پیشه با محدودیت‌های طالبان چون سفر بدون محرم شرعی، کم‌بود سرمایه و دست‌رسی نداشتن به بازارهای ملی و بین‌المللی مواجه اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا