عفو بین‌الملل: خبرنگاران زن افغانستانی در شرایط دشوار کار می‌کنند

لیدا بارز

سازمان عفو بین‌الملل، گفته است که روزنامه‌نگاران و کارکنان رسانه‌ای زن در افغانستان، در شرایط «بسیار دشوار» به کار خود ادامه می‌دهند. به‌همین منظور آزادی بیان در این کشور «باید در اولویت» قرار گرفته و حمایت شود.

بخش آسیایی سازمان عفو بین‌الملل، در روز جهانی آزادی مطبوعات، با نشر پیامی گفته است؛ روزنامه‌نگاران و کارکنان رسانه‌ای زن در افغانستان، در شرایط «بسیار دشوار» به کار خود ادامه می‌دهند. آنان باید از قوانین حجاب «تحمیلی» طالبان پیروی کنند و هم‌چنین اجازه‌ی شرکت در هیچ رویداد و برنامه‌ای[کنفرانس‌های مطبوعاتی و همایش‌ها] را ندارند.

این سازمان مدافع حقوق بشر، علاوه کرده است؛ تنها زمانی‌که کارکنان رسانه در افغانستان، بتوانند بدون ترس کار خود را انجام دهند، داستان‌های مردم این کشور می‌تواند به ‘منصه ظهور’ برسد.

عفو بین‌الملل، با توجه به محدودیت‌های روزافزون طالبان بر کار رسانه‌ای و فعالیت روزنامه‌نگاران به‌ویژه خبرنگاران زن، خواستار اولویت‌دهی حق آزادی بیان و حمایت از خبرنگاران زن شد.

کار خبرنگاری به‌ویژه برای خبرنگاران زن در بیش‌تر از سه‌سال اخیر، دشوار شده است. طالبان محدودیت‌های فزاینده‌ی را بر فعالیت آنان در رسانه‌ها از جمله، پوشش اجباری، ماسک، تفکیک جنسیتی و حق پرداختن از سایر برنامه‌ها بجز برنامه‌های صحی و آموزشی را از آنان سلب کرده‌اند.

در تازه‌ترین مورد، بخش زنان سازمان ملل متحد، گفت که ۸۰ درصد از خبرنگاران زن و کارکنان رسانه‌ای از بخش زنان، در طول بازگشت طالبان به قدرت، وظیفه‌ی شان را از دست داده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا