نگرانی آمریکا از نقض سیستماتیک حقوق بشر در افغانستان 

حدیث حبیب‌یار

پس‌از متهم شدن گروه طالبان از سوی کشورهای جهان به نقض‌کنندگان حقوق بشر در افغانستان، اکنون وزارت خارجه‌ی امریکا نیز با نشر گزارش سالانه‌ی خود درباره‌ی وضعیت حقوق بشر در جهان به نقض گسترده‌ی حقوق بشر از جمله قتل و شکنجه‌ی افراد در افغانستان خبر می‌دهد.

وزارت خارجه‌ی امریکا روز دوشنبه (۲۲ آپریل)،  گزارش سالانه‌ی خود را درباره‌ی وضعیت حقوق بشر در جهان در ۲۰۲۳ را منتشر کرد. در این گزارش آمده است که این وزارت، تصمیمی برای به‌رسمیت شناختن طالبان به‌دلیل نقض کردن حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان و دختران ندارد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی امریکا روز دوشنبه در یک اعلامیه‌ای درباره‌ی این گزارش گفت که طالبان با فرمان‌های خود «طالبان فرصت‌های کاری برای زنان در افغانستان را محدود ساخته‌اند. این گروه عملا زنان افغانستانی را از حوزه‌ی عمومی حذف کرده است.»

طبق گزارش تازه‌ی وزارت خارجه‌ی آمریکا، ممنوعیت آموزش و کار زنان باعث بدتر شدن وضعیت آنان شده است و اکنون آنان در داخل خانه گیرمانده اند.

 در بخش این گزارش گفت شده که وزارت خارجه‌ی امریکا، از انحصارگرایی طالبان انتقاد می‌کند. به نقل از این گزارش، طالبان «حکومتی به اصطلاح موقت را اعلام کرده که به طور کلی متشکل از جنگ‌جویان طالب، ملاها و چهره‌های سیاسی نزدیک به این گروه است که عمدتاً متعلق به قوم پشتون اند.»

وزارت خارجه‌ی امریکا گفته که طالبان هیچ انعطافی در سیاست‌های خود نشان نداده و فرمان‌های این گروه در تضاد با تعهدات افغانستان و کنوانسیون‌های بین‌المللی قرار دارد.

در گزارش وزارت خارجه‌ی امریکا به حبس‌های سیاسی و وضعیت بد زندان‌ها، قتل، شکنجه، بازداشت‌های خودسرانه، عدم استقلال قوه قضائیه اشاره شده است.

وزارت خارجه‌ی امریکا گفته است که آزادی‌های مذهبی در افغانستان محدود شده و علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی خشونت صورت گرفته است.

در این گزارش سالانه بر بی‌اعتنایی گسترده‌ی طالبان به حاکمیت قانون و مصونیت ناقضان حقوق‌بشر نیز اشاره شده است. چنانچه، این گروه نتوانسته که خشونت‌های خانگی، جنسی، ازدواج زودهنگام و اجباری را کاهش دهد.

این در حالی‌ست که زنان در بیش از دو سال حاکمیت طالبان با بیش از ۵۰ فرمان، محدودیت‌های چون محرومیت از آموزش، کار، ورزش، سفر، حضور در اجتماع را تجربه می‌کنند.

باوجود واکنش‌های گسترده‌ی حقوق بشری به فرمان‌های محدود کننده‌ی طالبان و درخواست برای لغو این فرمان‌ها؛ اما طالبان هم‌چنان از محدودیت‌های وضع شده بر زنان دفاع می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا