خواست زنان مبنی بر آزادی زنان معترض از زندان طالبان

آی‌نور سعیدپور

گروهی از زنان معترض می‌گویند که طالبان زنان و دختران را به بهانه‌های مختلف بازداشت می‌کنند. آنان از سازمان ملل متحد و نهادهای حامی حقوق بشری می‌خواهند که با اعمال فشار بر طالبان زمینه‌ی آزادی زنان معترض که در زندان‌های طالبان به‌سر می‌برند را فراهم کند.

جنبش اعتراضی زنان موسوم به «جنبش زنان به‌سوی آزادی»، با نشر ویدیوهایی در برگه‌ی اکس خواستار آزادی زنان معترض از زندان‌های طالبان شده‌اند.

این زنان معترض می‌گویند که طالبان، زنان را خلاف تمام آموزه‌های اسلامی حتا از حق آموزش نیز محروم کرده است. زنان معترض تاکید دارند که ممنوعیت آموزش دختران باعث افزایش انواع خشونت در برابر آنان در خانواده و اجتماع می‌شود.

آنان با اشاره به محدودیت‌های وضع شده‌ی طالبان بر زنان و دختران می‌گویند که زنان حق دارند در واکنش و اعتراض به این محدودیت‌ها، صدا بلندکرده و اعتراض کنند. زنان معترض هم‌چنان از سایر شهروندان کشور نیز می‌خواهند که برای دست‌یابی به حقوق شان در کنار آنان ایستادگی کنند. «بیایید ندای حق باشیم. باهم مدافعان راستین برای آینده‌ی دختران و زنان با همت کشور خویش باشیم.»

زنان معترض از شهروندان کشور نیز می‌خواهند که برای آزادی، آزاده، نادیه و الهه صدا بلند کنند.

گفتنی‌ست که جنگ‌جویان طالبان روز (چهارشنبه، ۸ حمل)، با هجوم به خانه‌ی در خیابان “معرفت” در دشت برچی کابل سه خواهر به نام‌های آزاده رضایی، نادیه رضایی، الهه رضایی را همراه با برادرشان با خود بردند. هم‌چنان منیژه صدیقی از زنان معترض از ماه اکتبر سال گذشته‌ی میلادی تاکنون در زندان طالبان به‌سر می‌برد. 

باید افزود که خالد زدران، سخن‌گوی پولیس طالبان در کابل، اما بازداشت این دختران را رد کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا