ممانعت طالبان از ورود دختران به مرکزهای آموزشی در کابل

آی‌نور سعیدپور

منابع مردمی از کابل تایید می‌کنند که طالبان صبح امروز سه‌شنبه، ۱۴حمل به دختران دانش‌آموز اجازه‌ی ورود به آموزش‌گاه‌های خصوصی را در کابل نداده‌اند. 

شماری از دختران دانش‌آموز در صحبت با خبرگزاری بانوان افغانستان تایید کردند که طالبان صبح امروز به آنان اجازه‌ی حضور به صنف‌های شان داده نشده است.

دانش‌آموزان دختر از ناحیه‌ی سیزدهم کابل -دشت‌برچی- می‌گویند که صبح‌هنگام به آموزشگاه رفتند، اما با گروهی از نیروهای امنیتی طالبان روبه‌رو شدند که فقط به پسران اجازه‌ی ورود به داخل آموزش‌گاه را داده‌ و دختران را با “چشمان گریان” به سوی خانه فرستاده‌اند.

در همین حال منابع دیروز نیز خبر دادند که طالبان شماری از آموزش‌گاه‌ها را به‌دلیل پذیرش دختران بالاتر از صنف ششم مسدود کرده‌اند.

این در حالی‌ست که پیش‌تر وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در هماهنگی با حوزه‌های تحت کنترول شان به آموزش‌گاه‌ها هشدار داده بود که به دختران “بدون حجاب مورد نظر آن‌ها” اجازه‌ی ورود به آموزش‌گاه‌ها را ندهند.

گفتنی‌ست که طالبان پس از حاکمیت مجدد بر افغانستان، آموزش دختران بالاتر از صنف ششم را ممنوع کرده است. آن‌ها در آغاز سال جدی آموزشی بار دیگر ممنوعیت آموزش دختران بالاتر از صنف ششم را ادامه داده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا