زنان و کودکان، قربانیان مهمات منفجر ناشده در افغانستان

آی‌نور سعیدپور

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، گفته است که ده‌ها هزار غیرنظامی به شمول زنان و کودکان در افغانستان بر اثر ماین‌های زمینی و مواد منفجره‌‌ی باقی‌مانده از جنگ، کشته و یا زخمی شده‌اند.

یوناما، امروز (دوشنبه، ۱۳ حمل)، با نشر پیامی در برگه‌ی اکس نوشته است که شرکای مین‌پاکی آنان ۳۰۱۱ کیلومتر مربع زمین را از وجود ماین‌ها پاک‌سازی کرده است.

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد هم‌چنان با اشاره به آمار بلند قربانیان تاکید کرده است که برای حافظت غیر نظامیان به کارهای بیش‌تری نیاز است.

از سوی دیگر خبرگزاری باختر تحت کنترول طالبان، نیز گفته است که در نتیجه‌ی انفجار یک حلقه ماین در روستایی زدران، ولسوالی گیرو ولایت غزنی، ۹ کودک که چهار نفر آنان دختران بودند؛ جان باخته‌اند.

ملا حمیدالله نثار، رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان در غزنی گفته است این رویداد شام دیروز (یک‌شنبه ۱۲ حمل) رخ داده است.

بر اساس این گزارش، این رویداد زمانی رخ‌داده است که این کودکان مشغول بازی با این ماین برجا مانده از جنگ‌های گذشته در این ولسوالی بوده‌اند.

از سوی دیگر منابع محلی از هرات به رسانه‌ها تایید می‌کند که در نتیجه‌ی انفجار یک حلقه ماین به‌‌جا مانده از جنگ‌ها، دو کودک جان باختند و پنج نفر دیگر زخم برداشتند.

منابع محلی گفته‌اند که این رویداد عصر روز گذشته (یک‌شنبه، ۱۲ حمل) در روستای خواجه تلخ‌تان ولسوالی رباط‌سنگی هرات، هنگامی رخ داد که کودکان سرگرم بازی بودند.

گفته می‌شود که جان باختگان این رخ‌داد، همه کودکان ده تا پانزده سال بوده‌اند و زخمیان نیز به شفاخانه حوزوی این ولایت منتقل شده‌اند.

پیش‌تر صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف گفته بود که ۸۵ درصد قربانیان مهمات منفجرناشده در افغانستان را کودکان تشکیل می‌دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا