ایجاد فرصت‌های شغلی برای بیش از ۱۶ هزار زن از سوی سازمان ملل متحد

حدیث حبیب‌یار

برنامه‌ی توسعه‌ی سازمان ملل متحد اعلام کرد که برای بیش از ١٦ هزار زن در افغانستان فرصت‌های شغلی کوتاه‌مدت فراهم کرده است.

برنامه‌ی توسعه‌ی سازمان ملل متحد (UNDP) روز دوشنبه (٢١ حوت) در شبکه‌ی اجتماعی اکس‌اش می‌گوید که خانواده‌هایی که سرپرستی آنان را زنان بر عهده دارند، برای تامین درآمد‌ با موانع جدی در افغانستان روبه‌رو هستند.

این سازمان هم‌چنان در یک یادداشت خبری دیگر نوشت که سال گذشته نمایش‌گاه کشاورزی تحت رهبریت زنان در ولایت کابل راه‌اندازی کرد که زنان در آن ٢٤ معامله بالقوه به ارزش بیش از ١٤٠ هزار دالر انجام دادند.

اخیرا نمایندگی اتحادیه اروپا در کابل اعلام کرد که برای حمایت از مشاغل محلی تحت رهبری زنان و دست‌رسی آنان به خدمات مالی، ١٥ میلیون یورو در اختیار دفتر توسعه‌ی سازمان ملل در افغانستان قرار می‌دهد.

برنامه‌ی توسعه‌ی سازمان ملل متحد روز جمعه (١٨ حوت) گفته بود که در سه سال گذشته، از نزدیک به ۷۵ هزار کسب‌وکار کوچک تحت رهبری زنان افغانستان، حمایت کرده است.

سازمان ملل در حالی بر حمایت از زنان شاغل در افغانستان تاکید می‌کند که پس از تسلط دوباره‌ی طالبان به قدرت، این گروه با صدور ده‌ها دستور علیه زنان، محدودیت‌های شدیدی در برابر آموزش و اشتغال زنان و دختران وضع کرده‌ است.

این درحالی است که گروه طالبان تا کنون در پاسخ به این محدودیت‌ها جواب قانع‌کننده‌ای ندارد و می‌گوید که حقوق زنان در افغانستان تحت احکام شرعی تأمین می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا