بنفشه یعقوبی، یکی از برندگان جایزه‌ی زنان شجاع وزارت خارجه‌ی امریکا شد

آی‌نور سعیدپور

وزارت خارجه‌ی ایالات متحده آمریکا، اعلام کرد که بنفشه یعقوبی، وکیل مدافع و فعال حقوق بشر افغانستانی یکی از برندگان جایزه‌ی شجاعت این وزارت‌خانه در سال ۲۰۲۴ است.

وزارت خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا روز (جمعه، اول مارچ) با نشر بیانیه‌ای نام دریافت‌کنندگان جایزه‌ی بین‌المللی زنان شجاع سال ۲۰۲۴ این وزارت‌خانه را اعلام کرد. 

بنفشه یعقوبی، که کم بینا است، سال‌ها در افغانستان به عنوان وکیل مدافع حقوق زنانی که با خشونت مواجه شده‌اند، کار می‌کرد.

بر اساس بیانیه‌ای وزارت خارجه‌ی امریکا، خانم یعقوبی سازمان رهیاب را در سال 2008 با همسرش برای ارایه آموزش و توان‌بخشی به افراد کم بینا در افغانستان تأسیس کرد. وی، هم‌چنان روزانه میزبان برنامه‌ی تلویزیونی زنده برای افزایش آگاهی در مورد حقوق افراد دارای معلولیت بوده است.

بنفشه یعقوبی، در دولت پیشین افغانستان کمیسر کمیسیون مستقل حقوق بشر و مسوول سازمان مدافع کم‌بینایان و افراد دارای معلولیت بود. پس از فروپاشی دولت جمهوری و بازگشت طالبان به قدرت، بنفشه یعقوبی از افغانستان خارج شد و اکنون در تبعید به سر می‌برد.

بر اساس بیانیه‌ای وزارت خارجه‌ی امریکا، خانم یعقوبی باوجودی که در تبعید زندگی می‌کند؛ اما هم‌چنان یک مدافع خستگی‌ناپذیر برای افغانستانی‌های دارای معلولیت است. وی، هم‌چنان جامعه‌ی بین‌المللی می‌خواهد تا تضمین کند که حقوق این افراد در  حوزه‌ی تلاش‌های بشردوستانه امدادرسانان بین‌المللی گنجانده شده است.

گفتنی‌ست که طالبان پس از به دست گرفتن قدرت در افغانستان، کمیسیون حقوق بشر افغانستان را مسدود کرده است.

اکنون در کشور هیچ نهاد و یا سازمان برای دفاع از حقوق زنان وجود ندارد. طالبان نیز مدعی‌اند که حقوق زنان را مطابق به شریعت اسلامی تامین کرده است.

کارمندان کمیسیون حقوق بشر، وکیلان مدافع و فعالان حقوق نیز مانند بنفشه یعقوبی پس از تسلط طالبان بر افغانستان، کشور را ترک کرده است.

برخی از آنان که در افغانستان استند، نیز در معرض تهدید، بازداشت و زندانی شدن قرار دارند.

بنفشه یعقوبی در حال یکی از برندگان زنان شجاع سال ۲۰۲۴ شده است، که زنان در افغانستان از تمام حقوق اولیه و اساسی‌شان محروم شده‌اند.

برنامه اهدای جوایز، روز دوشنبه، چهارم مارچ (۱۴ حوت)، با حضور جیل بایدن، بانوی اول آمریکا، و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی این کشور، در کاخ سفید برگزار خواهد شد.

این وزارت‌خانه هم‌چنان می‌گوید که وزیر امور خارجه به زنانی از سراسر جهان که شجاعت، قدرت و رهبری استثنایی در دفاع از صلح، عدالت، حقوق بشر، برابری جنسیتی و برابری و توان‌مندسازی زنان و دختران از خود نشان داده‌اند، از این طریق قدردانی می‌کند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا