ظریفه یعقوبی: هنوز شکنجه‌های طالبان روح مرا می‌آزارد

حدیث حبیب‌یار

ظریفه یعقوبی، فعال حقوق زن که حدود ۴۰ روز به جرم اعتراض در برابر طالبان در زندان این گروه بود، اکنون در یک نشست خبری در پارلمان کشور کانادا، جزئیاتی از «شکنجه‌های وحشت‌ناک» زندانیان زن توسط طالبان را بیان کرده است.

خانم یعقوبی در سخن‌رانی خود در یک نشست خبری در پارلمان کانادا گفته است که او، پس از به قدرت رسیدن طالبان «به خاطر حق و عدالت» اعتراض کرد؛ اما طالبان وی را به‌خاطر «زن بودن، شیعه بودن و هزاره بودن» بازداشت کرد.

یعقوبی گفت: “طالبان در زندان تا توانستند مرا مورد شکنجه‌های وحشت‌ناک روحی و جسمی قرار دادند و تاثیرات آن، «هنوز روحم را می‌آزارد و من برای این‌که بتوانم آن روزها را از یاد ببرم، هنوز دارو مصرف می‌کنم.”

ظریفه یعقوبی در این نشست خبری درباره‌ی تجربه‌اش از زندان طالبان بیان کرد: “جنایت طالبان علیه من با توهین به قوم و مذهب آغاز شد و بعد با گرفتن از موهایم مه را به شکنجه‌گاه بردند.”

او افزود که بر اثر “شوک برقی و لگدهای” افراد طالبان، بی‌هوش شده، اما با این‌همه خود را خوش‌شانس می‌داند: “من خود را خوش‌شانس میدانم زیرا از دیوار و سقف آنجا صدای زنانی را می‌شنیدم که غرق در گریه می‌گفتند: مرا شکنجه کنید ولی لباسم را نکشید، بر من تجاوز نکنید.”

خانم یعقوبی در بخشی از سخنانش گفت که در زندان‌های طالبان هیچ گونه خدمات بهداشتی وجود ندارد و هم‌چنین در ۴۱ روز زندان، اجازه حمام کردن به او داده نشده است. و اجازه ملاقات با خانواده خود را نیز نداشت.

ظریفه یعقوبی از زنان زندانی دیگر از جمله “منیژه صدیقی” نام برد که سرنوشت مشابهی با آن داشته‌اند و اکنون نیز در حال تجربه کردن این جنایت‌ها در بند طالبان استند. 

این فعال حقوق زن افغانستانی گفت: ” تاریخ قضاوت خواهد کرد که جهان امروز زنان و دختران افغانستان را فراموش کرده است.”

او که حالا در کشور کانادا به سر می‌برد، روز پنجشنبه پس از ارایه درخواست گروهی از فعالان ایرانی و افغانستانی مبنی‌بر جرم‌انگاری “آپارتاید جنسیتی” به پارلمان کانادا، در یک نشست خبری سخن‌رانی کرد. او از کانادا خواست که در کنار زنان افغانستان بایستد و در جهت به رسمیت شناختن “آپارتاید جنسیتی” در این کشور، پیش‌قدم شود.

ظریفه یعقوبی در ۱۲ عقرب همراه با چهار هم‌کارش که می‌خواستند موجودیت یک جنبش زنان را اعلام کنند، بازداشت شدند و خانم یعقوبی ۴۱ روز در بند طالبان بود.

طالبان در حدود دوونیم سال حکومت خود، شماری از فعالان حقوق زن را که علیه سیاست‌های این گروه معترض‌اند، بازداشت می‌کنند.

این در حالی‌ست که چند روز پیش منیژه صدیقی، فعال حقوق زن و عضو جنبش خودجوش زنان از سوی دادگاه طالبان به دو سال حبس تنفيذی محکوم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا