دیده‌بان حقوق‌ بشر: رفتار طالبان با زنان آپارتاید جنسیتی است 

آی‌نور سعیدپور

هیدر بار، معاون بخش زنان در دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که سوءاستفاده‌های طالبان را می‌توان به عنوان آپارتاید جنسیتی توصیف کرد. 

خانم بار، با نشر پیامی در شبکه‌ی اجتماعی اکس نگاشته است که عقب‌نشینی از حقوق زنان، پیامدهای جهانی دارد.  

گفتنی‌ست که ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه‌ی حقوق‌‌بشر سازمان ملل روز (پنج‌شنبه، ۱۰ حوت) در نشست شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد از جامعه‌ی جهانی خواست که نقض حقوق‌بشر در افغانستان را در دادگاه بین‌المللی دادگستری پی‌گیری کنند.  

او افزود: «کشورهای عضو کنوانسیون رفع کلیه‌ی اشکال تبعیض علیه زنان دارای اختیار هستند که به‌دلیل عدم رعایت کنوانسیون، علیه افغانستان در دادگاه بین‌المللی دادگستری اقدام کنند. من کشورهای عضو را تشویق می‌کنم که این مسیر قانونی را برای به چالش کشیدن این نقض‌ها در نظر بگیرند.»  

ریچارد بنت در بخشی دیگر از سخنان خود در شورای حقوق‌‌ بشر سازمان ملل متحد گفت که طالبان یک سیستم ملی را ایجاد کرده‌اند که در آن تبعض، جداسازی، سرکوب و طرد زنان و دختران نهادینه شده است. 

 اکنون هیدر بار، نیز با باز نشر سخنان گزارش‌گر ویژه‌ی حقوق بشر برای افغانستان در برگه‌ی اکس خود نوشته است که هر ایالتی می‌تواند این کار را انجام دهد و تنها به یکی نیاز دارد.  

معاون دیده‌بان حقق بشر هم‌چنان می‌گوید؛ زمان آن فرا رسیده است که طالبان در دیوان بین‌المللی دادگستری در قبال جنایت‌های خود در برابر زنان و دختران پاسخ‌گو باشند. 

طالبان با وضع فرمان‌های گسترده به هدف محدود کردن حقوق زنان و دختران متهم به نقض گسترده‌ی حقوق زنان و دختران استند. 

شماری از فعالان حقوق بشر نیز بارها خواستار به رسمیت‌شناسی “آپارتاید جنسیتی” در افغانستان شده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا