نمایندگان ۱۱ عضو شورای امنیت، رفتار طالبان با زنان را محکوم کردند

آی‌نور سعیدپور

نمایندگان ۱۱ کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد در یک بیانیه‌ای مشترک گفته‌اند که آنان تبعیض جنسیتی و ستم سیستماتیک طالبان بر زنان و دختران در افغانستان را محکوم می‌کنند. آنان هم‌چنان از طالبان خواسته‌اند که تمام سیاست‌ها و فرمان‌هاب که باعث سرکوب زنان و دختران می‌شود را فورا لغو کنند.

این کشورها با نشر بیانیه‌ای نگاشته است که آنان تعهد قوی خودشان را برای پیش‌برد حقوق و منافع زنان و دختران در افغانستان تایید می‌کنند.

این بیانیه روز (دوشنبه، ۷ حوت) پیش از برگزاری نشست شورای امنیت درباره‌ی افغانستان از سوی اکوادور، فرانسه، جاپان، مالت، کوریای جنوبی، سیرالئون، اسلوونی، سوئیس، بریتانیا، ایالات متحده و گویان صادر شده است.

در بخش از این بیانیه‌ آمده است که صلح، ثبات و توسعه‌ی پایدار در افغانستان تنها در صورتی می‌تواند حاصل شود که یک روند سیاسی فراگیر مبتنی بر احترام به حاکمیت قانون و حقوق بشر همه‌ی مردم افغانستان وجود داشته باشد. این نمایندگان افزوده در این پروسه‌ حقوق زنان و دختران به طور کامل رعایت شود و صدای همه افغانستانی‌ها نیز شنیده شود.

نمایندگان ۱۱ کشور هم چتان رفتار طالبان با زنان و دختران را تبعیض جنسیتی و ستم سیستماتیک عنوان کرده و تاکید که طالبتن فورا باید فرمان‌ها محدود کننده‌ی شان بر زنان را لغو کنند. 

به گفته‌ی این نمایندگان این محدودیت‌های طالبان شامل محدودیت‌های تحصیل در سطوح متوسطه و عالی، حق زنان برای کار و آزادی حرکت را طالبان باید لغو کنند. 

این نمایندگان تاکید کرده است که زنان و دختران باید از حقوق انسانی و آزادی‌های اساسی خود در زندگی عمومی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی استفاده کامل داشته باشند. 

آنان بر نقش ضروری زنان در پیش‌گیری و حل مناقشات، ایجاد صلح و واکنش بشردوستانه تأکید کرده‌اند و گفته‌اند که مشارکت برابر زنان در انکشاف، اقتصاد و پروسه‌های سیاسی در افغانستان حیاتی است. 

نمایندگان کشورها افزوه‌اند که افغانستان به اعلامیه‌ی جهانی حقوق‌بشر متعهد بوده و عضو کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان، کنوانسیون حقوق کودک، میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و سایر کنوانسیون‌های حقوق‌بشر است و باید تعهدات بین‌المللی این کشور رعایت شود. 

آنان تأکید کرده‌اند که طالبان در برابر نقض حقوق‌بشر و جنایات علیه زنان و دختران باید پاسخگ‌ویی وجود داشته باشد

آنان با اشاره به وضعیت اقتصادی افغانستان از طالبان خواسته است که اطمینان حاصل کنند که زنان بخشی از نیازسنجی‌ها، برنامه‌ریزی و ارسال کمک‌های بشردوستانه هستند.

این در حالی‌ست که طالبان کار زنان را در تمام نهادهای بین‌المللی، موسسه‌های امدادرسان و هم‌چنان در دفترهای سازمان ملل ممنوع اعلام کرده است. باوجود درخواست‌ها بر لغو این فرمان و هشدار از اختلال در روند امدارسانی به ویژه برای زنان طالبان اما همچنان این فرمان شان نگه‌داشته اند.

نمایندگان ۱۱ کشور هم‌چنان بر اهمیت کار یوناما تاکید کرده و از تلاش‌های یوناما، سایر آژانس‌های سازمان ملل متحد و گزارش‌گر ویژه‌ در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان در حمایت از زنان و دختران افغان قدردانی کرده‌اند.

این محکومیت در حالی‌ست که طالبان باوجود خواست‌های جامعه‌ی جهانی اما با گذشت هر روز ممنوعیت و محدودیت‌ها بر زنان را تشدید کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا