هیدر بار به خبرگزاری بانوان افغانستان: تلاش دیپلماتیک با طالبان برای رعایت حقوق زنان پاسخ‌گو نیست

آی‌نور سعیدپور

هیدر بار، معاون بخش حقوق زنان در دیده‌بان حقوق بشر در گفتگوی ویژه با خبرگزاری بانوان افغانستان، با اشاره به نشست‌ دوحه و اشتراک نمایندگان از جامعه‌ی مدنی و زنان افغانستانی گفت که در این نشست زنان مشارکت کامل نداشتند.  هیدبار هم‌چنان تاکید کرده است که تعیین نماینده‌ ویژه‌ی سازمان ملل در صورتی مفید خواهد بود که در زمینه حقوق زنان تخصص داشته باشد. او می‌افزاید که علاوه بر این در گروه کاری او کارشناسان حوزه‌ی جنسیتی نیز حضور داشته باشد تا با زنان به ویژه زنانی که با خطرهای زیاد در مقابل دستورهای طالبان ایستادگی می‌کنند؛ به گونه‌ی مداوم بحث و مشوره کند.

هیدر بار دراین گفت‌وگو، هم‌چنان در مورد چگونگی تعیین نماینده‌ی ویژه‎ی سازمان ملل ابراز نگرانی کرده است. او، افزوده که با توجه به سخنان دبیرکل سازمان ملل، این نماینده احتمالا فردی خواهد بود که در قبال حقوق زنان با طالبان، مقاومت نخواهد کرد.

این در حالی‌ست که شورای امنیت سازمان ملل متحد (9 جدی، 1402) قطع‌نامه‌ای را تصویب کرد که از دبیرکل خواسته شده تا یک نماینده‌ی ویژه‌ای برای افغانستان تعیین کند. طبق قطع‌نامه، نماینده‌ی ویژه باید دارای تخصص قوی در مورد حقوق بشر و جنسیت باشد. براساس این قطع‌نامه، نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل در مورد «دیپلماسی» با طالبان نیز کار کند. این قطع‌نامه با ۱۳ رای موافق به تصویب شورای امنیت رسید و روسیه و چین به آن رای ممتنع دادند.

بر بنیاد برنامه‌ی دومین نشست دوحه، تعیین نماینده‌ی ویژه در دستور کار این نشست بود. اما انتونیو گوترش پس از پایان این نشست دو روزه اعلام کرد که برای تعیین نماینده‌ی ویژه، کار خواهد کرد. 

هیدر بار، در گفت‌وگوی با خبرگزاری بانوان افغانستان با اشاره به عدم اشتراک طالبان در نشست دوحه گفته است که تلاش‌های دیپلماتیک، باعث تغییر رفتار طالبان در زمینه‌ی رعایت حقوق بشری و به ویژه در رعایت حقوق زنان تاثیرگزار نیست. او علاوه کرد که است که نقض حقوق زنان از سوی طالبان به گونه‌ی نگران‌کننده‌‌ای ادامه یافته است. 

معاون دیده‌بان حقوق بشر با اشاره به وضعیت اوکراین و غزه می‌‎گوید که در حال حاضر موضوع افغانستان محوریت تمرکز جامعه‌ی جهانی نیست اما تاکید دارد که صدای عدالت‎خواهی زنان افغانستانی در داخل و خارج از افغانستان متوقف نخواهد شد. خانم بار ابراز امیدواری کرده است که بالاخره روزی صدای زنان افغانستانی شنیده خواهد شد.

یاداشت: گفت‌وگوی کامل خبرگزای بانوان افغانستان با هیدربار به‎زودی نشر می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا