عضو عفو بین‌الملل: زمینه‌ی فضاسازی تعامل با طالبان توسط توماس وست ادامه دارد

لیدا بارز

سمیرا حمیدی، عضو جنوب آسیای سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که میراث زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی پیشین امریکا برای افغانستان در زمینه‌ی فضاسازی تعامل با طالبان ادامه دارد و می‌تواند به رسمیت «اجباری» این گروه منجر شود.

خانم حمیدی در واکنش به سخنان دیروز آقای توماس وست، با نشر سلسله پیام‌های در برگه‌ی اکس خود نگاشته است که برخورد اصولی با طالبان باید براساس میزان احترام این گروه به حقوق بشر، حکومت فراگیر، احترام به حقوق زنان و سایر موارد صورت گیرد.

این عضو عفو بین‌الملل خاطر نشان می‌کند که تام وست فراموش کرده است که هر نوع تعامل با طالبان باید اصولی باشد.

سمیرا حمیدی که عضو بخش جنوب آسیای عفو بین‌الملل است، ایالات متحده امریکا را متهم کرده و می‌گوید: «ایالات متحده تنها از طالبانی حمایت کرده است که به نقض فاحش حقوق بشر بدون مجازات ادامه می‌دهند.»

این فعال حقوق بشر، افزوده است که امریکا به مردم افغانستان «خیانت» کرده و هرگز نباید دوباره به دولت آمریکا اعتماد کرد.

توماس وست، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای افغانستان دیروز با نشر پیام‌های جداگانه‌ای پس از نشست دوحه گفت که کشورش با استقبال از ادامه‌ی نشست‌های دوحه درباره افغانستان، خواستار روندی به رهبری ملل متحد برای تهیه نقشه‌راهی برای ادغام کامل افغانستان در نظام بین‌المللی است.

آقای وست گفت؛ رفاه افغانستانی‌ها و منافع مشترک جامعه‌‌ی جهانی این کار را هدایت خواهد کرد.

این دیپلمات امریکایی افزوده بود که در زمینه‌ی رشد اقتصادی، حمایت از مردم افغانستان، تداوی معتادان و حمایت از حقوق زنان و دختران به‌ویژه بازگشت آنان به مکتب و دانشگاه، در این کشور هماهنگی بیشتری نیاز است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا