رینا امیری: وضعیت «وخیم» زنان در بحث‌های مربوط به افغانستان بررسی شود

لیدا بارز

رینا امیری، نماینده‌ی ویژه‌ی ایالات متحده امریکا در امور حقوق‌ بشر و زنان افغانستان، گفته است در نشست دوحه، کشورها به مردم افغانستان و حقوق شان احترام گذاشته به‌ویژه آنان از رسیدگی به مشکلات زنان و‌ دختران در این کشور حمایت کرده‌اند. 

با گذشت پنج روز از پایان نشست دوحه، رینا امیری به تعقیب توماس وست، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا در امور حقوق بشر افغانستان، ناوقت شام دیروز، جمعه چهارم حوت با نشر سلسله پیام‌های در برگه‌ی اکس نگاشته است که در نشست دوحه روی تعهد و حمایت جامعه‌ی جهانی از مردم افغانستان به‌ویژه زنان و دختران تاکید صورت گرفته است.

‏این نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا نوشته است که «وضعیت وخیم» زنان هنگام ارزیابی وضعیت امنیتی در افغانستان و مشارکت دادن آنان در جامعه، در بحث‌های مربوط به افغانستان نیز باید بررسی شود.

رینا امیری هم‌چنین افزوده است: «جامعه‌ی جهانی در این نشست از مبارزه مردم افغانستان برای ثبات اقتصادی، امنیت و احترام به حقوق‌شان؛ به‌ويژه رسیدگی به مشکلات زنان و دختران کشور حمایت کرده است».

در همین حال دیروز، توماس وست، نیز پس از بررسی نشست دوحه گفته است که یک «اجماع قوی» در میان کشورها در مورد منافع جمعی در افغانستان وجود دارد. او به درخواست کشورها برای احترام به حقوق زنان و دختران از جمله حق آموزش آنان در افغانستان و مبارزه با تروریزم اشاره کرد.

آقای وست هم‌چنین با مفید خواندن نشست دوحه گفت که نمایندگان کشورها به احترام به حقوق بشر و حقوق زنان در این کشور تاکید کردند و وی افزود: «یک اجماع قوی در مورد منافع جمعی در افغانستان وجود دارد. هیچ کشوری نمی‌خواهد شاهد ظهور تهدید تروریسم در افغانستان باشد. همه خواهان بازگشت زنان و دختران به مکاتب متوسطه، دانشگاه، کار و زندگی عمومی هستند.»

نشست دو روزه‌ی دوحه به میزبانی سازمان ملل متحد به هدف «ارزیابی مستقل افغانستان» و تعیین نماینده‌ی ویژه‌ی این سازمان برای افغانستان و اشتراک نمایندگان کشورها در ۱۸ و ۱۹ فبروری برگزار شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا